Dünyaca Ünlü Bilim İnsanı Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil Üniversitemizdeydi

Eyl 09

Türk tıp dünyasının yetiştirdiği dünyanın sayılı bilim insanlarından Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve Üniversitemiz Tıp Fakültesi öğretim üyeleriyle bir araya geldi.

Sayısız bilimsel çalışmaya imza atan ve mikrocerrahi alanında yaptığı başarılı çalışmalarıyla adını dünya bilim tarihine yazdıran Prof. Dr. Gazi Yaşargil, Üniversitemizin ev sahipliği yaptığı “42. Ulusal Fizyoloji Kongresi” kapsamında Üniversitemize ziyaret gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Gazi Yaşargil, ilk olarak Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ı makamında ziyaret etti. Dünyanın saygın beyin cerrahlarından olan Prof. Dr. Yaşargil’in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektörümüz, dünyaca ünlü hocamızın Üniversitemizi onurlandırdığını ifade etti. Karşılıklı görüş alışverişi şeklinde devam eden ziyaret, iyi niyet ve başarı temennileriyle sona erdi.

Prof. Dr. Gazi Yaşargil, Rektörlük ziyaretinin ardından Üniversitemiz Tıp Fakültesi öğretim üyeleriyle bir araya geldi. Beyin cerrahisi alanına katkı sağlayan bilim insanları ve çalışmalarıyla ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Yaşargil, beyin araştırmaları ve beyin tümörleri hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı’nda engin bilgi birikimine sahip olan ünlü bilim adamı, yaşadığı mesleki tecrübelerini öğretim üyelerimizle paylaştı. Tıbbi tedavilerdeki gelişmelerin yanında bu alanda kullanılan teknolojilerle ilgili önemli tespitlerde bulunan Prof. Dr. Gazi Yaşargil, Tıp Fakültesi öğretim üyelerimizin görüşlerini dinleyerek onların sorularını cevaplandırdı.

Bilgi paylaşımlarının yapıldığı ve son derece faydalı geçen bilimsel toplantı ile Tıp Fakültesi öğretim üyelerimiz, mesleki ve akademik alandaki bilgilerini artırma, beyin cerrahisi alanında yeni bakış açıları kazanma imkanı elde etti.