DAGEM’in Bilimsel Çalışmalarına Uluslararası EurBee Kongresi Katılımcılarından Büyük İlgi

Eyl 23

2009 yılında kurulan ve arıcılık temalı proje ile 2011 yılında Ülkemize ilk ve tek olarak Avrupa Girişimcilik Ödülü’nü kazandıran Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) çalışmalarını ve tanıtımını yurt dışında da sürdürüyor.

Bu kapsamda DAGEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, Romanya’nın Cluj-Napoca kentinde düzenlenen Uluslararası EurBee Kongresi’nde, Ülkemizi ve Üniversitemizi üçü sözlü ikisi poster olmak üzere toplamda 5 bildiriyle temsil etti.

Bu yıl yedincisi düzenlenen ve üç gün süresince devam eden kongrede, toplam 50 farklı ülkenin üniversite ve araştırma kurumlarından 300’ün üzerinde katılımcı yer aldı. Bilimsel programın yanı sıra sosyal ve kültürel etkinliklerin de gerçekleştirildiği EurBee Kongresi’nde Kekeçoğlu, birçok ülkeden bilim insanına Üniversitemizi tanıtarak onlara arıcılık alanında gerçekleştirdikleri projeleri anlatarak yaptıkları bilimsel faaliyetler hakkında bilgiler verdi.

Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu; “A Case Study, Morphometric Divergence Through Loss of original Traits of Anatolian Honey Bees: Dangerous Outcome for Turkish Beekeeping”, “The Control Of Varroa mite (Varroa destructor) in Hygienic Honeybee Colonies”, “Evaluation of Therapeutic Effects of Propolis Against Alpha Amanitine Toxicity in Mice” başlıkları altında 3 adet sözlü sunum gerçekleştirirken, “New Honeybee (Apis mellifera L.) Genotype in Western Black Sea of Turkey” ve “Is Possible Propolis Composition to Fix?” başlıklarıyla poster sunumunu tamamladı.

Kongre boyunca farklı ülkelerden gelen bilim insanları ile ikili görüşmeler yaptıklarını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, üniversite ve özel kuruluşlarla yapılan görüşmelerle DAGEM’in yurt dışı bağlantılarını her geçen gün daha da güçlendirdiklerini belirterek uluslararası katılımlı kongrelerle, Üniversitemizi ve Ülkemizi tüm dünyaya tanıtma fırsatını elde ettiklerini sözlerine ekledi.