Fulbright Yabancı Dil Öğretim Asistanlığı

Eki 10

Değerli Mensuplarımız,

Türkiye- Amerika Birleşik Devletleri Mübadele Komisyonu, bilinen adıyla Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu, Türk ve Amerikalı üniversite mezunları, araştırmacılar ve bilim insanları arasındaki kültürel değişim programlarını desteklemektedir.

Komisyonun burs programlarından biri olan Yabancı Dil Öğretim Asistanlığı (FLTA) Burs Programının son başvuru tarihi 31 Ekim 2016’dır. Bu burs kapsamında seçilecek kişiler, 2017 -2018 akademik yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan üniversitelerde Türkçe dersi verirken aynı zamanda bulundukları üniversitede her dönem en az iki ders de alabileceklerdir.

Bu programa kariyerlerinin başındaki İngilizce öğretmenleri, İngilizce Öğretmenliği Bölümü son sınıf öğrencileri ve İngiliz Dili ve Edebiyatı, Amerika Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dilbilimi, İngilizce Mütercim-Tercümanlık bölümleri son sınıf öğrencisi olup en geç Haziran 2017’de mezun olacak öğrenciler ve daha önceki yıllarda bu bölümlerden mezun olanlar başvuru yapabilir. Yukarıda belirtilen bölümlerden İngilizce Öğretmenliği Bölümü dışındaki diğer tüm bölümlerin öğrenci ve mezunlarının Pedagojik Formasyon Sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir. Bu bölümlerin yanı sıra, Türkçe Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı, Dilbilim bölümlerinden mezun kişiler de başvuru yapabilir. Bu kişilerin başvuru sırasında hem Pedagojik Formasyon Sertifikası sunmaları hem de en az 2 yıl öğretmenlik tecrübesine sahip olmaları gerekmektedir.

Burs hakkında ayrıntılı bilgiye ve burs başvuru formuna www.fulbright.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Bilgilerinize sunarız.