Adıgey Cumhuriyeti Televizyonu Rektörümüze Konuk Oldu

Eki 13

Adıgey Cumhuriyeti’nin 25. yıl dönümü nedeniyle yapılan etkinlikler kapsamında Adıgey Tv Üniversitemize konuk oldu ve Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’la bir röportaj gerçekleştirdi.

Rektörlük ziyareti öncesinde Adıgey televizyonunda program yapımcısı olan Svetlana Tesheva ile kameraman Azamat Shedzhashev, Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne ziyaret gerçekleştirerek Bölümümüzdeki öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimizle röportaj yaptılar.

Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü’ndeki röportajın ardından Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç ile birlikte Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fehmi Altın, Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Mira Khachemizova, Doç. Dr. Ruzana Doleva, Doç. Dr. Suzana Shkhalakhova, Düzce Adıge Kültür Derneği Genel Sekreteri Ersin Özen ve Çerkes Dili yüksek lisans öğrencisi Alaaddin Bayram Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ı makamında ziyaret ettiler.

Rektörlük Makamı’nda gerçekleşen röportajda Adıgey Tv muhabirinin sorularını cevaplayan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Üniversitemizin kısa bir zaman içerisinde hızlı gelişim gösterdiğini ifade ederek bu konuda devletimizden büyük destek gördüklerini anlattı. Gerçekleştirilen önemli çalışmalar hakkında bilgiler veren Rektörümüz, gelecek dönemde yapılması planlanan projelerle ilgili de görüşlerini Adıgey Tv’ye aktardı.

Bölgesel kalkınmaya yönelik çalışmaların önemine değinen Rektörümüz, başarı için yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde olmanın önemine dikkat çekti. Düzce’nin çok çeşitli kültürlere ev sahipliği yaptığını belirten Rektörümüz, Adıgey kültürünün gelişmesi için Üniversitemizde Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü’nün eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürdüğünü sözlerine ekledi. Rektörümüz, Adıgey Cumhuriyetinden gelen öğretim üyelerinin eğitim vermesinin Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümümüze önemli rekabet avantajı sağladığının altını çizdi.

Samimi bir ortamda gerçekleşen röportajda Adıgey Tv çalışanları, Adıgey kültürünün gelişmesinde büyük hizmetleri olan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a teşekkür ederek söyleşiyi sonlandırdı.