Startup WeekendDüzce Etkinliğinde Geleceğin Girişimcileri Belli Oldu

Eki 27

Üniversitemiz, Düzce Teknopark A.Ş. ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) işbirliği ve Viveka’nın desteğiyle düzenlenen “Startup WeekendDüzce” etkinliği, yoğun bir çalışma temposuyla geçen üç günün ardından son buldu.

Yaklaşık 45 gün öncesinden başlayan etkinlik çalışmalarında; etkinliğin duyuruları, Startup WeekendDüzce etkinliğine ilişkin tanıtım ve bilgilendirme programları ve fikirlerin toplanması gibi birçok ön hazırlık çalışmaları gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Atatürk Eğitim ve Kültür Merkezinde düzenlenen, çeşitli sektörlerin temsilcileri, yatırımcılar ve girişimcilerin yer aldığı etkinliğin ilk günü, fikir sahiplerinin kayıt işlemlerini yaptırmasıyla başladı. Açılış konuşmalarıyla devam eden programda girişimci adayları iş fikirlerini gerçeğe dönüştürmek için kıyasıya bir rekabet içine girdi. Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Teknopark Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin, Düzce Üniversitesi olarak girişimciliğe hep önem verdiklerini belirterek Teknopark bünyesinde ön kuluçka ve kuluçka ofislerinin açıldığını ve Merkezimizde eğitim gören girişimcilerin fikirlerini ticarete dönüştürebilmeleri için katkı sağlanacağını ifade etti.

170’den fazla girişimcinin başvuru yaptığı Startup WeekendDüzce etkinliğinde birbirinden farklı 53 fikir ortaya çıktı. Fikir sunumlarının oylandığı etkinlikte oylama sonucunda katılımcılar tarafından en çok oy alan fikirler, diğer katılımcıların destekleriyle 10 ayrı takıma ayrıldı. Toplam 65 kişi, 6-7’şer kişilik gruplar halinde bu takımlarda çalışmalarını sürdürdüler. Çalışma süresince 48 saat boyunca mentorlerce desteklenen takımlar, yoğun bir çalışma temposunun ardından programın son gününde projelerini jüri üyelerine beğendirebilmek için ter döktüler.

Ödül töreni öncesi duygu ve düşüncelerini ifade eden Düzce Teknopark Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin, kendilerini bu yolda destekleyen Rektörümüz ve Düzce Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar başta olmak üzere Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’na (MARKA), Düzce Teknopark Yönetim Kurulu Üyelerine ve sponsorlara teşekkür ederek sözü MARKA Genel Sekreteri Mustafa Ayhan’a bıraktı.

Startup Weekend Düzce etkinliğinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek konuşmasına başlayan Mustafa Ayhan, Üniversitemizin genç girişimcileri desteklemesinden dolayı Rektörümüze teşekkür etti. MARKA olarak girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi için çaba sarf ettiklerini dile getiren Ayhan, bu kapsamda hem proje hem de hibe desteklerini sürdürdüklerini söyledi.

Üniversitemizi önder üniversite olarak nitelendiren Mustafa Ayhan Düzce Üniversitesi’nin, sağlık ve çevre alanında pilot yükseköğretim kurumu seçildiği için tebrik ederek Üniversitemizle birçok konuda işbirliği içerisinde bulunduklarını sözlerine ekledi. Piyasada marka olan, değer haline gelen ve para kazandıran tüm fikirlerin bu şekilde başladığına dikkat çeken MARKA Genel Sekreteri; gençleri düşünen, düşündüğünü projelendiren ve projelerini üretime geçiren gençler olarak yetiştirmenin üzerinde durdu. En büyük güvencelerinin gençler olduğunu ifade eden Mustafa Ayhan, Bölgemizdeki mezunların kobi destekli girişimcilik için sertifikalandırılacağı müjdesini vererek sözlerini sonlandırdı.

Mustafa Ayhan’ın sonrasında kürsüye davet edilen Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, ilk kez Üniversitemiz Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda konuşmasını gerçekleştirdiğini belirterek yeni merkezi dersliklerin hayırlar getirmesini temenni etti. Bu etkinliği düzenledikleri için hem Üniversitemiz hem de Ülkemiz adına gurur duyduklarını ifade eden Rektörümüz, etkinliğin işbirlikleri sonucu hayata geçirildiğini sözlerine ekledi.

Başarılı girişimcilerin iki temel özelliğe sahip olduğunun altını çizen ve bu özellikleri vizyon sahibi olmak ve risk alabilmek şeklinde açıklayan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, sergilenen projelerde risk alabilme potansiyelini gördüğünü ifade ederek etkinlikte emeğe geçenlere teşekkür etti.

Kapanış konuşmalarının ardından ödül törenine geçildi. Birincilik ödülünü; Eray Kocatürk, Elif Çokal, Erdem Karakaş, Muhammed Yazıcı, Halil İbrahim Kaya ve Resul Tekin’in yer aldığı takımın ELAT isimli projesi kazanarak büyük bir başarıya imza attı. İkincilik ödülünün sahibi; Durmuş Utku, Burak Öztürk, Sedat Elik, Mehmet Enes Karadağ, Mehmet Can Yılmaz ve Harun Akyüz’ün oluşturduğu takımın Sanal Durak isimli projesi olurken, üçüncülük derecesini ise Mustafa Gürgüz, Alperen Çoskun, Merve Yılmaz, Hakan Meriç, Kübra Karlı ve Bahar Bektar’ın yer aldığı takımın Rent a Book adlı projesi elde etti.

Jüri üyelerinin puanlaması sonucu kazanan takımlar, iş fikirlerini şirkete dönüştürme adına büyük bir adım atmış oldu.