12 Kasım 1999 Düzce Depremini 17. Yılında Anıyoruz

Kas 11

İlimiz, 12 Kasım 1999 Düzce Depreminde tarihinin en acı felaketlerden birisini yaşamış,  bu doğal afette binlerce vatandaşımız hayatını kaybetmiş veya yaralanmıştır.

Ülkemizin ve bölgemizin deprem riski altında olduğu bilinciyle hareket eden Düzce Üniversitesi; bu bağlamda İnşaat Mühendisliği Bölümü tarafından 2014 yılında Doğal Afet Sigortalar Kurumunun (DASK) düzenlediği, Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nda “En İyi Deprem Performansı Özel Ödülünü” almış, Üniversitemiz Konuralp Yerleşkesi’nde Deprem Şehitleri Anısına Hatıra Ormanı oluşturmuş ve her yıl gerçekleştiren Düzce Deprem Çalıştayları ile İlimizde deprem bilincinin artmasına önemli katkılar sağlamıştır. Son olarak deprem bilincinin toplumun tüm kesimlerinde yaygınlaştırılmasını hedefleyen Üniversitemiz bünyesinde, “Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi” kurulmuştur.

Düzce Üniversitesi olarak depreme karşı en önemli tedbirin depreme dayanıklı binalar inşa etmek olduğunu vurguluyor, Ülkemizde yaşanan depremlerde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, geride kalan ailelerine sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Düzce Üniversitesi Rektörlüğü