Rektörümüz TRT Haber Kanalına Canlı Yayın Konuğu Olarak Katıldı

Kas 18

Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, TRT Haber kanalında yayınlanan Ekonomi 7/24 programına canlı yayın konuğu olarak katıldı.

Programı sunan ekonomist Necmettin Batırel’in sorularını yanıtlayan Rektörümüz, her şehirde üniversite kurulmasını önemsediğini ifade ederek her gencin yükseköğretim görme hakkına sahip olduğunu dile getirdi.

Düzce’nin üniversite şehri olma yolunda hızla ilerlediğini söyleyen Rektörümüz, Üniversitemizin 10 yıllık bir üniversite olmasına rağmen doğru büyümeyle 30 bine yakın öğrenci sayısına ulaştığını belirterek sayıdan çok nitelikli öğrenci yetiştirmenin daha önemli olduğunu vurguladı.

Kaliteye her zaman önem verdiklerini söyleyen Rektörümüz, Üniversitemizin kalite açısından devlet üniversiteleri arasında Yükseköğretim Kurulu’nun dış değerlendirmeye tabi tuttuğu ilk üniversite olmasının da gururunu yaşadıklarını ifade etti.

Üniversitemizde ilk kez hayata geçirilen Açık Kapı Uygulamasıyla her ayın ilk Pazartesi günü mensuplarımızla birlikte öğrencilerimizi de kabul ettiklerini belirten Rektörümüz, gençlerimizin kendini iyi ifade ettiğini söyledi. Bu durumun umut vadettiğini dile getiren Rektörümüz, gençlerimizdeki özgüvenden memnuniyet duyduğunu ancak bazı gençlerde hak edilmemiş özgüven sorunu olduğuna dikkat çekti. 15 Temmuz sürecine de değinen Rektörümüz, gençlerin bu süreçte çok gayretli olduklarını gözlemlediğini sözlerine ekledi.

Teorik bilgi kadar uygulamayı da önemsediklerinden söz eden Rektörümüz, Teknoloji Fakültemizde uygulanan iş yeri eğitimiyle mühendislik öğrencilerimizin 6-7 ay arasında sahada uygulama gördüklerini dile getirdi. Üniversitemizin bölgenin ihtiyaçlarına yönelik Sokmayan Arı Projesi, Fındık Kabuğundan Ekolojik Boya Üretimi projesi gibi patenti alınmış çalışmaları olduğuna vurgu yaptı.

Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” projesi kapsamında özel olarak teşvik edilecek ve desteklenecek beş üniversite arasına girme başarısı gösteren Üniversitemizin, sağlık ve çevre alanında çalışmalara başladığına dikkat çeken Rektörümüz, projeyle ilgili sivil toplum kuruluşlarından destek alacaklarını, sağlık ve çevre projesinin stratejik odaklarını belirleyeceklerini söyledi. Bölgesel aktörleri bu sürecin içine dahil etmek istediklerinin altını çizen Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, bu işbirliğiyle bölgesel kalkınmaya destek olacaklarını ifade ederek sözlerini sonlandırdı.