Üniversitemiz Adige Cumhuriyeti’nin Yazarlar Birliği Başkanı Büyük Romancı ve Şair Meşbaşe İshak’ı Konuk Etti

Kas 23

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Çerkez Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı ile Düzce Adige Kültür Derneği işbirliğiyle düzenlenen “Adige Kültüründe Roman” başlıklı konferans, İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programa; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş, Düzce Adige Kültür Derneği üyeleri, davetli misafirler ve öğrencilerimiz katıldı.

Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerimizin Adige Cumhuriyeti Yazarlar Birliği Başkanı Meşbaşe İshak’ın eserlerini okumalarıyla başlayan programın davetli konuşmacısı, yirmi eseri Rusça’ya da tercüme edilen Meşbaşe İshak,  “Adige Kültüründe Roman” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

Bir yazar için en büyük mutluluğun yazdıklarının insanlara ulaşması, onlar tarafından anlaşılması ve özümsenmesi olduğunu belirten İshak,  “Bugün benim için büyük bir mutluluk günü. Genç kardeşlerimizin, şiirlerimizi okurken duygulandım. Hakikaten bir şair için bundan büyük mutluluk yoktur. Ben 86 yaşındayım ve çok şey gördüm. Çok sayıda şiir ve roman yazdım. Bütün eserlerimde amaçladığım şey; insanların nerede yaşıyor olurlarsa olsunlar, duygu ve düşüncelerini dostça, kardeşçe paylaşmalarıdır. Burada bize bu mutlu ortamı yaşatan Düzce Üniversitesi yöneticilerine ve bu bölümün açılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Çok küçük yaşlarda yazmaya başladığını dile getiren usta yazar, ilk şiirini 1945 yılında yazdığını ve yazdıklarını önce kendisinin okuduğunu ifade etti. İshak, eserlerinin okuyucuda yankı uyandıracağına kanaat getirdiğinde basılmasına karar verdiğini de sözlerine ekledi. Hangi millet olursa olsun, yaşanan acılara ve sevinçlere kayıtsız kalınamayacağına dikkat çeken Meşbaşe İshak, bu duygulardan beslenmeyen kişilerin yazar olamayacağına vurgu yaparak konuşmasını sonlandırdı.

Konferansın kapanış konuşmasını yapan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümümüzün kuruluş aşamasındaki kararlı çabaların bugün karşılığını görmekten memnun olduklarını ifade ederek, “150 yıl önce buralara gelen, bu toprakları yurt tutan insanlarla yaşadım.  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Üniversitemizde bu vatandaşlarımıza yönelik bir bölümün olması, bizim kültürlere duyduğumuz saygı ve sevginin göstergesidir.” dedi. Çerkez Dili ve Edebiyatına 86 sene 20 roman ve şiir kitabıyla hizmet eden, büyük şair ve yazar Meşbaşe İshak’ı dinlemekten gurur duyduğunu dile getiren Prof. Dr. İlhan Genç, programın sonunda davetli konuşmacıya plaket ve teşekkür belgesi takdim etti.