Üniversitemizden Öğretmenler Günü İçin Anlamlı Konser

Kas 25

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi ve Türk Halk Müziği Topluluğumuz işbirliğiyle düzenlenen “Öğretmenler Günü Konseri”, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

24 Kasım Öğretmeler Günü dolayısıyla düzenlenen programa; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, öğretim üyelerimiz, Mehmet Akif Ersoy İlkokulu Sınıf Öğretmeni Salih Karakuş ve rehberliğindeki öğrenciler ile davetli misafirlerimiz ve Üniversitemiz öğrencileri katıldı.

Program,  günün anlam ve önemini belirtilen konuşmalarla başladı. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Başkanı Doç. Dr. Hasan Kağan Keskin, Öğretmenler Günü’nün; öğretmenlerin toplumdaki yerini ve önemini belirtmek, saygınlığını artırmak, öğretmenler arasında sevgi ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek amacıyla kutlandığını ifade etti. Öğretmenlerin toplum için önemine değinen Doç. Dr. Hasan Kağan Keskin, tüm meslektaşlarının bu anlamlı gününü kutlayarak sözlerini sonlandırdı.

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Abdurrahman İlğan yaptığı konuşmasında, öğretmenlerin eğitim sisteminin en temel ögesi olduğuna vurgu yaparak, toplumsal kalkınmada, huzur ve barışın sağlanmasında, bireylerin sosyalleşmesinde ve hayata hazırlanmasında öğretmenlerin çok önemli görevler üstlendiğini dile getirdi. Öğretmenlik mesleğinin eskiden beri toplumda saygın bir konuma sahip olduğunu belirten Doç. Dr. Abdurrahman İlğan, “Öğretmenler, toplumların gerçek mimarıdır ve insan kişiliğinin şekillenmesinde yegâne yere sahiptir.” diyerek konuşmasını noktaladı.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Öğretmenler Günü’nün anlam ve önemine dair çok şey söylenebileceğini ifade ederek en özlü sözün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” sözü olduğunu dile getirdi. Yine Atatürk’ün “Öğretmenler, Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.” sözüne atıfta bulunan Rektör Yardımcımız, hangi meslek grubundan olursa olsun zihinlerin hür olmasının önemini vurgulayarak, mesleğin öğretmen adaylarına büyük sorumluluklar yüklediğine dikkat çekti.

Açılış konuşmalarının sonrasında Üniversitemiz Türk Halk Müziği Topluluğu öğrencileri tarafından icra edilen “Öğretmenler Günü Konseri”ne geçildi. Türk Halk Müziği’nin klasik eserlerini ve Anadolu ezgilerini başarıyla seslendiren öğrencilerimiz, dinleyicilere keyifli dakikalar yaşattı. Sanat alanındaki hünerlerini sergileyen öğrencilerimizin müzikal performansı katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi.