Öğretim Üyemiz TRT Haber Hayat Tadında Programına Konuk Oldu

Ara 06

Üniversitemiz Orman Fakültesi Orman Botaniği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necmi Aksoy, TRT Haber kanalında yayınlanan Hayat Tadında programına İstanbul’da bulunan Atatürk Arboretumu'nu anlatmak için konuk oldu.

Programda; Türkiye'de kurulmuş olan ilk Arboretum (Canlı Ağaç Müzesi) olma özelliği taşıyan Atatürk Arboretumu hakkında bilgiler veren Doç. Dr. Necmi Aksoy;  İstanbul kentinin yoğun karmaşasından uzaklaşmak, dünyanın değişik yerlerinden gelmiş olan ağaç ve çalı türlerini tanımak, aynı zamanda Ülkemize ait endemik ve nadir odunsu taksonlarımızı keşfetmek ve bunların doğal koleksiyonlarını tanımak için Belgrad Ormanı yakınındaki Atatürk Arboretumu’nun İstanbul’un saklı cennetlerinden biri olduğunu ifade etti.

Arboretumlar, botanik bahçeleri nedir?, Doğa koruma ve doğa eğitimindeki yeri nelerdir? gibi soruları da yanıtlayan Doç. Dr. Necmi Aksoy,  Atatürk Arboretumu'nun sahip olduğu Dünya Meşe Koleksiyonu, egzotik çam koleksiyonları gibi ağaç ve çalı koleksiyonları ile kayın, meşe, bataklık servileri, Çin su ladini gibi ağaç türlerinin önemini, yayınlanan belgeselde tanıtarak Atatürk Arboretumu'nun nasıl gezileceği hakkında doğa severlere faydalı bilgiler verdi.

TRT Haber kanalında yayınlanan Hayat Tadında programının Atatürk Arboretumu kısmına https://www.youtube.com/watch?v=OkjuV8UHR0o&feature=youtu.be&t=3 internet adresinden ulaşılabilir.