“Akıl Devrimini Başlatamazsak 15 Temmuzlar Bitmez”

Ara 07

Üniversitemiz Akademik Koordinasyon Topluluğu (ÜNİAK) tarafından düzenlenen “15 Temmuz ve Büyük Anadolu Aklı” başlıklı konferans, İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün katılımıyla gerçekleştirildi.

Cumhuriyet Konferans Salonu’nda düzenlenen programa; Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç ve Prof. Dr. İdris Şahin, AK Parti Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin, İl protokolü, davetli misafirler, akademik ve idari personellerimiz ile öğrencilerimiz katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz Öğrenci Konseyi Başkanı Gökhan Bilü, 15 Temmuz hain darbe girişimini, halkımızın ölümü göze alarak başarısızlığa uğrattığını ifade etti. Geçmişte Malazgirt, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşlarında olduğu gibi Milletimizin kararlılığını ortaya koyduğunu söyleyen Gökhan Bilü, bugün ekonomik sabotajlarla devletimizin önünün kesilmek istediğine dikkat çekerek Ülkemizin yükselişinin engelleyemeyeceğini vurguladı.

Metin Külünk’ü Üniversitemizde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Metin Külünk’ün yılların deneyimi ve bilgi birikimiyle bir dava insanı olduğunu ifade etti. Ülke ve Üniversite olarak zor bir dönemden geçtiğimizi belirten Rektörümüz, yaşanılan süreci unutmamamız ve unutturmamamız tavsiyesinde bulunarak şer odaklarının amaçlarına ulaşmaması için herkese büyük sorumluluklar düştüğünü söyledi.

Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ın konuşmasının ardından 15 Temmuz’da Milletimizin göstermiş olduğu destansı kahramanlık görüntülerinin yer aldığı “Kardeşim Sen Özgürsün” adlı video gösterimi gerçekleştirildi.

Video gösteriminin sonrasında konferansını vermek üzere kürsüye davet edilen İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Ülkemizin meselelerine ilgi gösteren gençleri gördüğü için mutluluk duyduğunu ifade ederek konuşmasına başladı.

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili görüşlerini paylaşan Metin Külünk, “Ne 15 Temmuzlar bitecek. Ne de 15 Temmuzlara karşı Milletimizin asil duruşu bitecek. Savaşlar üzerinden yeryüzünü yaşanmaz hale getirmek ve insanı tek tipleştirmek isteyenlere karşı İbrahimi olmanın gerektirdiği bir duruş ile doğru adına bir başkaldırıdır 15 Temmuz.” ifadelerini kullandı.

Coğrafyanın milletlerin kaderini belirlediğini söyleyen Külünk, gençlere ekocoğrafya, enerji coğrafyası, jeopolitik ve medeniyetler coğrafyası konularına çalışmaları tavsiyesinde bulunarak Ülkemizin dünyanın çekim merkezinde yer aldığının altını çizdi.

Anadolu ve Mezopotamya’nın metafizik çekim merkezi olduğunu idrak etmedikçe ve akıl galibiyetini üretmedikçe coğrafyamızda 15 Temmuzların bitmeyeceğine dikkat çeken Metin Külünk, “Akıl galibiyetini üretmeyen İslam dünyası, Batı karşısında yenilgisini galibiyete dönüştüremez. 15 Temmuz bir işgal girişimidir ve İslam’ı Hristiyanlaştırma projesidir.” şeklinde konuştu.

Batının farklılıklar çatışması üzerinden bir dünya düzeni kurmak istediğini belirten deneyimli siyasetçi, dünyanın birlik esaslı çokluk sistemine ihtiyacı olduğunu ifade ederek bunu akıl devrimiyle başarabileceğimizi sözlerine ekledi.

FETÖ’nün İslam’ı Hristiyanlaştırma projesini üstlenen, ajan şebekesinden oluşan silahlı bir terör örgütü olduğunu söyleyen Metin Külünk, örgütü Ergenekon yapılanmasının devamı şeklinde nitelendirdi.

Bu zorlu süreci yönetmek ve 2023 hedeflerine ulaşmak için Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesinin ihtiyaç olduğunu dile getiren İstanbul Milletvekili Metin Külünk, öğrencilerimizin sorularını cevaplandırarak konuşmasını sonlandırdı.

Program, Üniversitemiz Akademik Koordinasyon Topluluğu adına Topluluk Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Fatih Özçelik tarafından Metin Külünk’e teşekkür belgesi; Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar tarafından hediyelerinin takdim edilmesinin ardından son buldu.