Mevlana Haftası Mesajı

Ara 08

Türk-İslam medeniyetinin yetiştirdiği en önemli şahsiyetlerin başında gelen Hz. Mevlana, hem yaşayışı, hem eserleri hem de çağlar ötesine geçen öğretileriyle gönül dünyamızı aydınlatmaya devam etmektedir.

 

Tevazu ve hoşgörünün sembolü olan Hz. Mevlana, dil, din ve ırk ayrımı yapmadan, gönüllerimize birlik, beraberlik, sevgi ve hoşgörü tohumları ekmekte, barış içerisinde yaşanılabilir bir dünyanın mümkün olduğunu dizeleriyle haykırmaktadır.

 

Kibir, şiddet ve savaşlardan arındırılmış bir dünya için yüzyıllar öncesinden tüm insanlığa seslenen Hz. Mevlana,  karşılıksız sevgisi, derin merhameti ve müstesna düşünceleriyle sadece İslam alemini değil, diğer dinlere mensup insanları da kendine hayran bırakmaktadır.

 

Hz. Mevlana’nın sevgi ve hoşgörüye dayalı hayat felsefesini kendisine misyon edinen Üniversitemiz, erdemli insanlar yetiştirmek amacıyla Ülkemizde ilk defa “Sevgi Dersini” müfredatına koyarak O’nun yücelttiği barış ve kardeşlik meşalesini gururla taşımaktadır.

 

Düzce Üniversitesi olarak; dünya ölçeğinde terör olaylarının yaşandığı günümüzde tüm insanlığın, Hz. Mevlana’nın sevgi anlayışına daha sıkı sarılması gerektiğini düşünüyor, bu toprakların yetiştirdiği ender şair, düşünce adamı ve mutasavvıflardan olan Hz. Mevlana Celaleddin Rumi’yi rahmet ve minnetle anıyoruz.

 

Düzce Üniversitesi Rektörlüğü