Megali İdea Düşüncesi Tartışıldı

Ara 15

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü tarafından düzenlenen “Megali İdea Düşünde Türk-Yunan İmparatorluk Projesi” başlıklı konferans, Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Esra Özsüer’in davetli konuşmacı olarak katıldığı programa, akademik ve idari personellerimiz ile öğrencilerimiz katılım sağladı.

1824’te gerçek anlamda ete kemiğe bürünen Megali İdea düşüncesini (Yunan Düşü), Yunan aydınlanmacılarının büyük Yunanistan hayali şeklinde açıklayan Yrd. Doç. Dr. Esra Özsüer, yine bazı Yunan düşünürlerinin Yunanistan’ın, Tuna nehrine kadar uzanan ve neredeyse tüm Balkan topraklarını içine alan büyüklükte bir devlet olmasını savunduklarını ifade etti.

Megali İdea düşüncesinin tek bir anlam içermediğini dile getiren Yrd. Doç. Dr. Özsüer, iktidara gelen politikacıların kendi anlayışına göre yorumlayıp uygulamaya çalıştığı bu düşüncenin 1922’de son bulduğunu sözlerine ekledi.

Konferans, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Ertuğrul’un davetli konuşmacı Yrd. Doç. Dr. Esra Özsüer’e teşekkür belgesi takdim etmesinin ardından son buldu.