Hz. Mevlana Vefatının 743. Yılında Üniversitemizde Rahmetle Anıldı

Ara 21

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü tarafından, Hz. Mevlana’nın vefatının 743. Yılı münasebetiyle “Hicran ve Vuslat Aresinde Mevlana” başlıklı program düzenlendi.

Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi İstiklal Konferans Salonu’nda düzenlenen programa; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Üniversitemiz Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ali Ertuğrul, davetli konuklar, öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Üniversitemiz Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şahin Saruhan’ın açılış konuşmasıyla başlayan program, yine Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültemiz Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Volkan Gidiş tarafından icra edilen kanun resitali ile devam etti. Yrd. Doç. Dr. Volkan Gidiş’e başarılı sanatçı Tarık Tüysüzoğlu eşlik etti. Çaldıkları değerli parçalarla katılımcıları içsel bir yolculuğa çıkaran sanatçılar, dinleyiciler tarafından beğeniyle takip edildi.

Ney ve keman eşliğinde şiir dinletisinin de gerçekleştirildiği programda öğrencilerimiz, mesnevi beyitleri ile birbirinden anlamlı şiirleri başarıyla seslendirdi.

Şiir dinletisinin sonrasında Üniversitemiz Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ali Ertuğrul, tasavvuf ve Hz. Mevlana’yla ilgili bir konuşma gerçekleştirdi. Tasavvufu bir terbiye biçimi olarak nitelendiren Doç. Dr. Ertuğrul tasavvufta asıl önemli olanın, dışarıya ve çevreye değil, insanın kendisine hakim olmaya çalışmasının olduğunu vurguladı. Mutasavvıfların ilham ve his dünyasıyla konuştuğunu ifade eden Ali Ertuğrul, dünyevileşmiş insan topluluğunun manevi boşluğunu doldurmasında tasavvufun önemli bir role sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Hz. Mevlana’nın kendi yuvasından kopup başka diyarlara gitmek zorunda kaldığını belirten Doç. Dr. Ali Ertuğrul, O’nun hayatında kendisini anlayabilecek ve anlatabilecek dost sayısının çok sınırlı olduğunu dile getirdi. Hicranı aşığın ilacı şeklinde betimleyen Doç. Dr. Ertuğrul, Hz. Mevlana’nın aşkına kavuşamamasından dolayı bu kadar hisli olduğunu ifade ederek sözlerini sonlandırdı.

Öğrencimiz Mustafa Gökhan’ın sema gösterisiyle devam eden “Hicran ve Vuslat Aresinde Mevlana” başlıklı program, emeği geçenlere teşekkür belgelerinin takdim edilmesinin ardından sona erdi.