“Benim Gözümden Dünyayı Görmeye Var mısın?”

Ara 29

Üniversitemiz Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü dördüncü sınıf öğrencileri, görme engelli bireylerin günlük hayatta yaşadığı zorluklara dikkat çekmek amacıyla “Benim Gözümden Dünyayı Görmeye Var mısın?” adlı sosyal projeyi hayata geçirdi.

Danışmanlığını Üniversitemiz Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayla Taşkıran’ın, koordinatörlüğünü Fakültemiz öğrencisi Oğuzhan Kacır’ın yaptığı projede; Spor Bilimleri Fakültemiz öğrencileri Enes Yılmaz, Onur Yaldırak, Veysel Yıldırım, Emre Mayil ve S. Burhan Gökmen görev aldı. Yine Spor Bilimleri Fakültemiz öğrencilerinden Fatma Kılıç ve Murat Yıldırım da gönüllü katılımcı olarak projeye destek verdi.

Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte; görme engelli bireylerin günlük yaşamda fizyolojik ve psikolojik olarak maruz kaldıkları zorlukların, sağlıklı bireyler tarafından görülmesi amaçlandı. Proje çerçevesinde gözlerini kapatan öğrencilerimiz, sportif egzersizler yaparak engelli kardeşlerimizin yaşadığı zorlukları anlama noktasındaki deneyimleri paylaştılar.

“Benim Gözümden Dünyayı Görmeye Var mısın?” adlı proje ile görme engelli bireylerin yaşadığı sorunlara karşı farkındalık oluşturarak, Üniversitemiz bünyesinde ve toplumdaki engelli kardeşlerimiz için daha duyarlı ve yardımsever olmanın önemi vurgulandı.

Projeyle ilgili görüşlerini dile getiren Üniversitemiz Spor Bilimleri Fakültesi öğretim üyeleri, etkinliğin engelli bireylerin yaşadığı sıkıntıları anlama ve onların yaşam becerilerine saygı duyma açısından çok önemli olduğunu ifade ettiler. Öğrencilerimizin engelli bireylere karşı toplumsal bilinç oluşturmasını takdirle karşıladıklarını söyleyen öğretim üyelerimiz, bu anlamlı empati çalışmasında emeği geçen herkese teşekkür ettiler.