Üniversitemizde Tarım Öğretiminin 171. Yılı Kutlandı

Oca 16

Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültemiz ile TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Düzce Şubesi işbirliğiyle Üniversitemiz ev sahipliğinde “Türkiye’de Tarım Öğretiminin 171. Yılı Kutlama Programı” düzenlendi.

Kutlama programı, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ahmet Uludağ tarafından Üniversitemiz 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koyulmasıyla başladı. Sonrasında Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Kutadgu Bilig Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa geçildi.

Türkiye’de Tarım Öğretiminin 171. Yılı Kutlama Programına; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ahmet Uludağ, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Harun Kabaoğlu, Ziraat Mühendisleri Odası Düzce İl Temsilcisi Ziraat Mühendisi Hakan Çetin, davetli misafirler ve öğretim üyelerimiz katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Üniversitemiz Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ahmet Uludağ, tarım öğretiminin 171. yılı dolayısıyla bir araya gelmelerinin önemli olduğunu belirterek katılım sağlayan herkese teşekkür etti. Ziraat mühendisliği kuruluş yıl dönümü kutlamalarındaki amacın, meslek taassubu yaratmak olmadığını ifade eden Uludağ, meslek mensuplarının, meslekle ilişkili kurum ve kuruluşlar ile şahısların bir araya gelmelerinin, mesleğin ve sektörün görünürlüğünü artırdığını söyledi.

Programda konuşan Ziraat Mühendisleri Odası Düzce İl Temsilcisi Ziraat Mühendisi Hakan Çetin, tarımın modern sahada, daha teknik bilgilerle üretilmesini sağlayan üniversitelere ve Tarım İl Müdürlüğüne teşekkür ederek programda emeği geçenleri kutladı.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Harun Kabaoğlu, 1846 yılında Mekteb-i Zirai Şahane okulunun açılmasıyla tarım öğretiminde ilk adımın atıldığını belirterek 1948 yılında Ankara’da Ziraat Fakültesi’nin kurulmasıyla ziraat alanındaki çalışmaların hız kazandığını ifade etti. Bugün itibariyle Ülkemiz genelinde 38 ziraat fakültesi, 24 veteriner fakültesi ve çok sayıda meslek yüksekokulu ile zirai öğretime devam edildiğini dile getiren Kabaoğlu, dünyada nüfusun artmasına rağmen tarım alanlarının azaldığına dikkat dikkat çekti.

Harun Kabaoğlu, “Bugün dünyada 1 milyar insan açlıkla karşı karşıya kalmaktadır. 2050 yılında tarımsal üretimi artırmazsak gıda savaşlarının yaşanmaya başlayacağı uzmanlarca söylenmektedir. Bunun için çok çalışmamız gerekiyor ve bu alanda kendini yetiştirmiş nitelikli insanlara ihtiyacımız var.” şeklinde konuştu.

Programda konuşmasını gerçekleştiren Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültemizin kuruluşundan itibaren düzenlediği bu tür etkinliklere katılım gösterdiğini belirterek sözlerine başladı. Geleneksel tarımdan modern tarıma geçiş sürecine tanıklık ettiğini dile getiren Prof. Dr. Genç, geleneksel tarım yöntemleriyle yapılan tarımsal üretimle modern tarım üretimi arasında büyük bir verim farkı olduğunu söyleyerek bu alanda çalışan herkese teşekkür etti.

Açılış konuşmasının ardından bir kez daha sunumunu yapmak için kürsüye davet edilen Ziraat ve Doğa Bilimler Fakültemiz Dekan Vekili Prof. Dr. Ahmet Uludağ,  Ülkemizde ziraat üzerine çok fazla fakülte olmasının avantajlarının olduğu gibi dezavantajlarının da olduğunu belirterek, birlikte çalışmakla, araştırma yapmakla, bölge ve ülke tarımına katkı sağlamakla bu dezavantajın avantaja dönüşebileceğini sözlerine ekledi. Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültemizin gerçekleştirdiği başarılı çalışmalardan da bahseden Prof. Dr. Uludağ, konferansa katılım sağlayan ve emek veren herkese teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

Programın davetli konuşmacısı Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nafiz Delen, “Tarım İlaçlarının Çevreye ve Gıda Güvenliğine Etkileri” konulu bir konuşma yaptı.

Tarımda son dönemde ilaçlamanın arttığını ifade eden Prof. Dr. Nafiz Delen, kullanılan tarım ilaçlarının zamanla etkisinin azaldığını ve azalan etkiye karşı çiftçilerin ilaçlamalardaki sıklığı artırdıklarına dikkat çekti. Artan aşırı ilaçlamanın tarımsal ürünlerin dokusuna geçtiğini dile getiren Prof. Dr. Nafiz Delen, bu durumun ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini vurguladı.

Fotoğraflar eşliğinde yaptığı çalışmaları katılımcılarla paylaşan Prof. Dr. Nafiz Delen, ilaç tankerlerinin akarsu kenarlarında yıkandığını söyleyerek ilaçlama konusunda çiftçilerimizin daha bilinçli olması gerektiğinin altını çizdi. Konuşmasının sonunda Prof. Dr. Nafiz Delen’e Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi ile Ziraat Mühendisleri Odası’nın başlattığı yıldönümü ödülüne Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültemiz Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hülya Torun layık görüldü. Yrd. Doç. Dr. Hülya Torun’a ödülünü Prof. Dr. Ahmet Uludağ takdim etti.

Türkiye’de Tarım Öğretiminin 171. Yılı Kutlama Programı, ödül töreni ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.