Üniversitemizden Ekmek İsrafının Önlenmesine Yönelik Anlamlı Etkinlik

Oca 25

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığımız Beslenme Hizmetleri Birimi tarafından, çalışanlarımızın moral motivasyonunu artırmak ve tanışıp kaynaşmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen “II. Geleneksel Açık Büfe Öğle Yemeği Etkinliği”, Üniversitemiz Yemekhanesi’nde gerçekleştirildi.

Etkinlikte; Düzce Belediyesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle ekmek israfının önlenmesine yönelik yürütülen proje çerçevesinde, ekmek israfının önlenmesi için hazırlanan afiş ve posterler ile Ülkemizdeki ekmek israfına dikkat çekildi. “Bayat ekmek muhallebi tatlısı” hazırlanarak projede bir ilkin gerçekleştirildiği etkinlikte, bayat ekmeklerle pişirilen yemekler ikram edilerek israfın önlenmesi ve artan gıda maddelerinin değerlendirilmesi amaçlandı.

Öğrencilerimiz için de “Açık Büfe Öğle Yemeği” etkinliğinin planlandığı Üniversitemizde, her ay bayat veya ihtiyaç fazlası ekmekle yapılan yemek ve tatlıların menüye dahil edilmesi gibi uygulamalarla ekmek israfını önlemenin yaygınlaştırılması ve bu konuda toplumsal farkındalık oluşturulması hedefleniyor.