Üniversitemiz Orman Fakültesinde İsviçreli Araştırmacılar Deneyimlerini Paylaştı

Mar 16

Üniversitemiz Orman Fakültesi tarafından Konferanslar Serisi kapsamında düzenlenen “Mapping Snow Dept in Alpine Terrain with Unmanned Aerial System: Potential  and Limitations” başlıklı programda, İsviçre-Davos Kar ve Çığ Araştırma Enstitüsü’nden (SLF)  Dr. Yves Bühler ve Dr. Andreas Stoffel bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdurrahim Aydın’ın davetlisi olarak Üniversitemizde konferans veren İsviçreli bilim insanları, “İnsansız Hava Sistemleriyle Alp Arazisinde Kar Derinliğinin Haritalandırılması: Potansiyeller ve Sınırlamalar” konulu bir sunum gerçekleştirdiler.

Programda, bilimsel araştırma alanlarında kullanımı giderek artan insansız hava araçlarının (İHA), dağlık bölgelerdeki kar derinliklerinin haritalanması çalışmalarında kullanımı, potansiyeli ve kısıtları hakkında önemli bilgiler aktarıldı.

Özellikle hidroloji, klimatoloji, ekoloji ve çığ araştırmaları konusunda önemli bir girdi olan kar derinliğinin öğrenilmesinin, önemine dikkat çeken davetli konuşmacılar, konumsal ve zamansal dağılım hakkında detaylı bilginin elde edilebilmesi için İHA kullanım teknikleriyle ilgili oldukça kapsamlı değerlendirmelerde bulundular.

Dr. Yves Bühler ve Dr. Andreas Stoffel ; ekstrem koşullara sahip dağlık alanlarda gerekli bilgilerin, uzaktan algılama tekniği olan İHA tabanlı fotogrametri ile elde edilmesine ilişkin İsviçre Alplerinde gerçekleştirdikleri örnek çalışma sonuçlarını katılımcılarla paylaşarak sunumlarını sonlandırdı.

Konferansın sonunda Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Necmi Aksoy ve Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdurrahim Aydın tarafından davetli konuşmacılara yaptıkları başarılı çalışmalar ve sunumlarından dolayı teşekkür belgesi takdim edildi.