Üniversitemizde Düzce’nin Tarihsel Şehirleşme Süreci Anlatıldı

Mar 16

Üniversitemiz Tarih Topluluğu tarafından düzenlenen “XIX. Yüzyıl Şehirleri: Düzce Örneği” başlıklı konferansta İstanbul Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Tuncel, öğrencilerimizle bir araya geldi.

Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa; Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir Allı, Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ali Ertuğrul, öğretim elemanlarımız, davetli konuklar ve öğrencilerimiz katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Tarih Topluluğu Danışmanı Yrd. Doç. Dr. İsmail Yaşayanlar, Topluluk olarak ikinci etkinliklerini düzenlediklerini belirterek davetli konuşmacı Prof. Dr. Metin Tuncel’in özgeçmişini paylaştı.

Konferansını vermek üzere kürsüye davet edilen Prof. Dr. Metin Tuncel, kervan yolları üzerinde bulunan Anadolu’nun, şehir iskânına sahip eski bir medeniyet alanı olduğunu belirterek sözlerine başladı. 19. yüzyıl şehri Düzce’yi, mazisi eskiye dayanmayan ve yeni şehirlerden biri olarak nitelendiren Tuncel, Zonguldak, Adapazarı, Ordu ve Mersin gibi şehirlerin de 19. yüzyıl şehir örnekleri arasında olduğunu ifade etti.

Prusias ad Hypium antik kentinin, Düzce’nin tarihi merkezlerinden biri olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Tuncel, Kırk Basamak kalıntılarının, Roma imparatorlarının belli bir süre bu şehirde kalmasının ve Hristiyan konsüllerine temsilci göndermesinin,  Prusias kentinin önemini gösterdiğini sözlerine ekledi. Prusias ad Hypium antik kentinin Cumhuriyetten sonra Üskübü olarak anıldığını ifade eden davetli konuşmacı, bu bölgenin adının daha sonra Konuralp şeklinde zikredildiğini dillendirdi.

17. yüzyıla kadar Üskübü’nün kentsel boyutuyla Düzce’den daha önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Metin Tuncel, İstanbul’u Ankara’ya bağlayan yolun Düzce üzerinden geçmesinin Düzce’nin önemini artırdığını söyledi. 19. yüzyılda Kafkasya’dan gelen göçmenlerin Düzce’ye yerleştirilmesiyle şehir nüfusunun yükseldiğini dile getiren Tuncel, 1927’de 5937 olan nüfusun, 2016 yılında 163.000’e ulaştığını ifade etti.

Son yıllarda mahallelerin bölünmesi ve köylerin şehir merkezine katılmasıyla Düzce nüfusunun daha da arttığını vurgulayan Prof. Dr. Tuncel, nüfusun sanayiyi de geliştirdiğinin altını çizdi. 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinin şehrin gelişimini olumsuz etkilediğini dillendiren Tuncel, Düzce’nin bu olumsuz durumu kısa sürede geride bıraktığını söyleyerek sözlerini sonlandırdı.

Program, Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir Allı’nın davetli konuşmacı Prof. Dr. Metin Tuncel’e teşekkür belgesi takdim etmesiyle sona erdi.