Üniversitemiz 11. Kuruluş Yıldönümünü Gururla Kutladı

Mar 17

Kurulduğu 2006 yılından bu güne gerek eğitim-öğretim, gerek bilimsel araştırma, gerekse bölgesel kalkınma gibi birçok alanda sayısız başarılar elde eden Üniversitemiz, gerçekleştirdiği görkemli törenle 11. kuruluş yıldönümünü kutlamanın gururunu yaşadı.

Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen 11. Kuruluş yıldönümü programına; Düzce Valisi Zülkif Dağlı’yı temsilen Vali Yardımcısı Hasan Bağcı, Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, Düzce Belediye Başkan Vekili Mesude Özcan, Cumhuriyet Başsavcısı Savaş Düzgün, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Baro Başkanı Av. Azade Ay, il ve ilçe protokolü ile öğretim üyelerimiz, öğrencilerimiz ve basın mensupları katıldı.

11. Kuruluş Yıldönümü Akademik Yükseltme Teşvik ve Ödül Töreni’nin açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, bu özel günde tüm konukları Üniversitemizde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başladı.

Üniversitemizin kuruluşundan bugüne yaşadığı büyük gelişim hakkında bilgiler veren Rektörümüz, 3 Fakültesi, 4 bin öğrencisi ve 38 milyon TL bütçesi ile 2006 yılında eğitim hayatına başlayan Üniversitemizin, bu gün 14 Fakültesi, 30 bin öğrencisi ve 200 milyon TL bütçesi ile Düzce için değer ürettiğine vurgu yaptı. Lisans öğrenci sayısının ön lisans öğrenci sayısını aştığını ifade eden Rektörümüz, 2500 akademik ve idari personeliyle, Araştırma ve Uygulama Hastanesiyle, bilimsel çalışmalarıyla, sosyal sorumluluk projeleriyle Bölgemize hizmet vermekten gurur duyduklarını söyledi.

Üniversitemizin tamamlanan, devam eden ve yapımına başlanan projeleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Rektörümüz, 11 yılda kapalı alan oranını 8 kat artırdıklarına dikkat çekti.  12 bin m2 alana sahip Kütüphane Binası, Ay Yıldızlı Yaşam Alanı, Spor Bilimleri Fakültesi, Tıp Fakültesi Ek Binası, 50 bin m2’lik Botanik Bahçesi projeleri gibi önemli yatırımlara başladıklarını dillendiren Rektörümüz, yatırımların tamamlanmasının ardından Üniversitemiz kampüsünün çok farklı ve renkli bir çehreye kavuşacağını belirtti.

Üniversitemizin kısa süre önce kurulmasına rağmen büyük başarılara imza attığının altını çizen Rektörümüz, akademik teşvik sıralamasında Üniversitemizin, 100 üniversite içinde 10 basamak birden yükselerek 15. sırada yer alma başarısı gösterdiğini ifade etti. URAP kapsamında 2000 yılından sonra kurulan devlet üniversiteleri arasında Üniversitemizin birinci sıra yer aldığını söyleyen Rektörümüz, öğretim üyesi başına düşen yayın sıralamasında ise Üniversitemizin 6. olma başarısı gösterdiğini sözlerine ekledi.

Üniversitemizin “Açık Kapı Günü”, “Rektör Öğrencilerle Buluşuyor”, “Yemeğim Nasıl Pişiyor?” ve “Meyve Yiyorum” gibi birçok yeni uygulamayı başarıyla hayata geçirdiğini belirten Rektörümüz, MARKA’nın desteğiyle bölgenin ilk Tasarım Prototipleme ve Test Merkezi’ni Üniversitemizde kurduklarını, Düzce’de kurulması planlanan Oyuncak Organize Sanayi Bölgesi için milli, yerli ve evrensel oyuncak üretimi sürecine de yine Üniversitemizin öncülük ettiğini dile getirdi.

Rektörümüz, Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması projesinde 180 üniversite içerinden ilk 5 üniversite arasına girme başarısı gösteren Üniversitemizin kendi seçtiği sağlık ve çevre alanlarında Düzce’nin sürdürülebilir kalkınmasına destek olacağını ve şehrin ekonomik ve sosyal gelişmesine katkı sağlayacağına dikkat çekti. Üniversitemizin kurulmasından bugüne emek veren herkese teşekkür eden Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Necip Fazıl Kısakürek’in “Devler gibi eserler bırakmak için karıncalar gibi çalışmak lazım.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet edilen Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, 11. kuruluş yıldönümünde Üniversitemizde konuşma gerçekleştirmenin çok anlamlı ve gurur verici olduğunu belirterek, Üniversitemizin çalışmalarını çok önemli bulduğunu ifade etti. Keşir, gelecek nesilleri yetiştirirken akademik başarıya odaklanılmasıyla birlikte eğitimcilerin; öğrencilere özgüven, ideal ve geleceği elinde tutma gayreti gibi duyguları da aşılması gerektiğine vurgu yaptı.

15 Temmuzda TBMM’ye giden ilk milletvekillerinden biri olduğunu söyleyen Ayşe Keşir, darbe girişiminde bulunan teröristlerin Ülkemizin yarınlarına ve ikbaline kastettiğini işaret ederek, darbenin gerçekleşmesi durumunda memleketimizin 100 yıl geriye gitme tehlikesi yaşadığını sözlerine ekledi. Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmenin önemi üzerinde duran Ayşe Keşir, bilimle aydınlanan güzel günlerin yakın olması temennisiyle konuşmasını noktaladı.

 Düzce Valisi Zülkif Dağlı’yı temsilen konuşmasını gerçekleştiren Vali Yardımcısı Hasan Bağcı, Üniversitemizin kurulduğu tarihten bugüne, şehrin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına büyük katkı sağladığını ifade etti. Üniversitemizin öğrencileri ve akademisyenleriyle büyük bir potansiyeli içinde barındırdığını söyleyen Bağcı, büyük bir gelişim gösterilmesinde emekleri olan başta Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar olmak üzere tüm kesimlere teşekkür ederek Üniversitemizin başarılarının artarak devam etmesi temennisinde bulundu.

Açılış konuşmalarının sonrasında, Düzce Valiliğinin Üniversitemize sağladığı maddi ve manevi katkılardan dolayı Düzce Vali Yardımcısı Hasan Bağcı’ya, Düzce Milletvekili Ayşe Keşir’e ve Düzce Belediyesi adına ise Başkan Yardımcısı Mesude Özcan’a teşekkür plaketi ve hediyelerin takdim edilmesiyle devam eden programda, 11. Kuruluş Yıldönümü pastası, protokol üyeleri eşliğinde kesildi.

11. Kuruluş Yıldönümü programında, Üniversitemiz Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi öğretim üyeleri tarafından kuruluş yıldönümüne özel müzik dinletisi icra edildi. Udda Yrd. Doç. Dr. Haluk Yücel, kemanda Yrd. Doç. Dr. Filiz Kaya ve piyanoda Yrd. Doç. Dr. Ayşe Kaptan’ın gösterdiği müzikal performans, konuklar tarafından ilgi ve beğeniyle takip edildi. Enstrümanlardaki ezgilere başarıyla hayat veren öğretim üyelerimiz, katılımcılara keyifli dakikalar yaşattı.

Müzik dinletisinin sonrasında Cumayeri Belediye Başkanı Recep Tuna, Gölyaka Belediye Başkanı Bekir Akbulut ve Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit’e 2016 yılı içerisinde Üniversitemize sağladıkları değerli katkılar nedeniyle plaketleri takdim edildi.

Verdikleri desteklerle Üniversitemizin gelişmesine katkı sağlayan; Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Düzce İl Başkanlığı, Teknorot A.Ş, Fibrobeton A.Ş., Dostel Otomotiv San. Tic. Ltd. Şirketi, Simge Otomotiv A.Ş., Forte Bilgi ve İletişim Teknolojileri A.Ş., Şah Elektrik Aydınlatma Tic. Ltd. Şirketi, Funny Pazarlama Gıda San. Tic. Ltd. Şirketi ve Giztaş Mühendislik A.Ş. temsilci ve yöneticilerine plaketleri takdim edildi.

Yaptıkları proje ve çalışmalarla Üniversitemizin gelişmesinde pay sahibi olan akademik ve idari personellerimiz ile öğrencilerimizin başarı belgeleri ve ödüllerinin verildiği programda, Enstitülerimizde yüksek lisans ve doktora tezinde ödül almaya hak kazanan mezunlarımıza Tez Başarı belgeleri takdim edildi.

Üniversitemiz Bilimsel Yayınları ve Proje Geliştirmeyi Teşvik Ödüllerinin takdimiyle devam eden törende; 2016 yılı kapsamında Yayın Başarı, Atıf Başarı, Fikri Sınai Mülkiyet, Proje, Keşif, Girişimcilik, Kurumsallaşma ve İhtisaslaşma, Birim Yayın Başarı ile Sanat, Sosyal Sorumluluk, Yurt Dışı Görevlendirme ve Basılı Yayın alanlarında dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. 2016 yılı kapsamında Bilimsel Yayın Teşvik Ödülüne layık görülen akademisyenlerimize belgelerinin takdim edilmesinin sonrasında, Üniversitemizin çeşitli birimlerinde görev yapan ve 17 Mart 2016 tarihinden itibaren profesör, doçent ve yardımcı doçent unvanı almaya hak kazanan öğretim üyelerimize cübbeleri törenle giydirildi.

11. Kuruluş Yıldönümü Akademik Yükseltme Teşvik ve Ödül Töreni, toplu fotoğraf çekimi ve fuaye alanında verilen kokteylin ardından sona erdi.