Müzik Bölümü ile Sanatın Evrensel Dili Üniversitemizde

Tem 01

Üniversitemiz Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine Yıldız Doyran, sanat ve sanatın önemli bir bölümünü oluşturan ve 2015-2016 eğitim öğretim yılında ilk kez öğrenci alacak olan Müzik bölümümüz hakkında açıklamalarda bulundu.
 
Prof. Dr. Emine Yıldız Doyran, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ın “Hızla değişen dünyada sanat damarlarımızın genişlediği, yükselen değerlerin başında sanatın geldiği bir dönemi arzu ediyoruz. Sanatçıların hoşgörü ve duyarlılığının tüm Ülkemize yayılmasını sağlayacak öğrencilerimizin varlığı bizleri de güçlendirecek ve toplumun tüm kesimlerine Üniversitemizin “değer üreten” vizyonunun yayılmasını kolaylaştıracaktır.” sözlerinin Üniversitemizin sanata verdiği önemi gösterdiğini ifade etti.
 
Sanatı, insanlar arasında sevgi, dostluk ve barış gibi önemli bağları oluşturan evrensel bir dil olarak tanımlayan Prof. Dr. Doyran, “Sanat, insanları birbirine bağlayan en kısa yoldur. Bir iletişim aracı olan sanat, kültürel yakınlaşma sağlayarak bir toplumun geçmiş ve gelecek kuşaklar arasındaki bağını oluşturur. Bu bağlamda yaşanılan çevreyi, içinde bulunulan mekânı anlama ve daha estetik olarak değerlendirme bilinci kazandırır. Sanatın insanlığın ilerleyişine katılma, insanlığı ileriye doğru değiştirme, dönüştürme gibi yüce amaçları bulunmaktadır.” dedi.
 
Prof. Dr. Emine Yıldız Doyran, sanat ve tasarım konusunda toplumun birikimlerini ve değerler sistemini iyi kavrayan bir yaklaşım ile sanatın anlamına vurgu yapan, düşünce boyutu güçlü ve sağlam temellere dayanmış üretimleri ön plana çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, “Sanat, anlama ve anlamlandırma çabasının tam da kendisidir. Dünyaya yeni bir yön verip biçimlendirerek geleceğe taşımada önemli bir araç olan sanat ve tasarım alanını tercih edecek olan değerli gençlerimizi şimdiden tebrik ediyor, hayatı yeniden anlamlandıracağınız bu ortamda sizleri aramızda görmeyi ve bu süreci birlikte paylaşmayı bekliyoruz.” şeklinde konuştu.
 
Üniversitemizin sanat ve tasarım alanında da adını duyuracak olan Fakültemizin, sahip olduğu akademik kadrosu ve özgün öğretim teknikleriyle önemli bir öğretim kurumu olduğunu ifade eden, Prof. Dr. Doyran,  “Öğrencilerimizin gireceği Özel Yetenek Sınavı’ndaki alanla ilgili yetenekleri, sınava girecek olan diğer adaylar arasında ölçülüp değerlendirilecektir. Bu sınav sonunda toplam 20 kişi Müzik bölümünde okumaya hak kazanacaktır. Özel Yetenek Sınavımız, lise mezunu ve LYS sınav sonucunda istenen puanı alan 7’den 70’e herkese açıktır. Öğrencilerimiz Fakültemizin  http://stf.duzce.edu.tr/ web sitesini takip ederek bölümümüz hakkındaki detaylı bilgileri daha yakından takip edebilir.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.