Kardeş Şehir Dubrovnik’ten Üniversitemize Ziyaret

Eyl 10

İlimiz ile kardeş şehir olan Hırvatistan’ın Dubrovnik şehri temsilcileri, Valilik ve Belediye yetkilileri ile birlikte Üniversitemizi ziyaret etti.
 
Hırvatistan Büyükelçisi Diazen Hrastic ile Dubrovnik şehri Ekonomi ve Turizm İşlerinden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Zejlko Raguz ve Dubrovnik Kalkınma Ajansı Yetkilisi Mia Hrnic’in de içinde bulunduğu heyet, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar tarafından karşılandı. Görüşme sonrasında Rektör Yardımcımız  Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ile Dubrovnik Belediye Başkan Yardımcısı Zejlko Raguz arasında karşılıklı işbirliği ve iyi niyet protokolü imzalandı.
 
Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve Prof. Dr. İsmail Ercan, İlimizin Dubrovnik ile Kardeş Şehir olmasında olarak emeği geçen Valilik Danışmanı Öğretim Üyemiz Yrd. Doç. Dr. Ayhan Nuri Yılmaz, Arkeoloji Bölümümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurperi Ayengin, Tarih Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Pınar Pınarcık, Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Muammer Mesci ve Teknopark Genel Müdürü Özkan Şahin’in katılımlarıyla Dubrovnik’den gelen heyete Üniversitemiz ve Üniversitemizin uluslararası işbirliği potansiyeli hakkında bilgiler sundular.
Öğretim elemanlarımızın paydaşlarıyla kendi alanları hakkında bilgi alışverişinde bulunduğu toplantıda, özellikle turizm, tarih, arkeoloji ve genel olarak eğitim alanında değişim ve ortak proje etkinlikleri yapılabileceği kanısına ulaşıldı.
 
Ziyaretçilerimiz gerçekleştirilen görüşmenin ardından Konuralp Müzesi ve Prusias Antik Kenti kazı yerini Yrd. Doç. Dr. Nurperi Ayengin’in anlatımı eşliğinde gezdiler. Konuralp Müzesi ile kazı yerinde gördüklerinden etkilenen konuklarımız, Üniversitemiz yetkililerini Dubrovnik’e davet ederek, şehrin üniversiteleri ile işbirliği gerçekleştirme konusunda çalışmalara başlayıp her türlü desteği vereceklerini belirttiler.