Üniversitemiz Camii’nin Yapım ve Tamamlanma Süreçleri Değerlendirildi

Ağu 08

Üniversitemiz, inşaatı devam eden Üniversitemiz Camii’nin yapım ve tamamlanma süreçlerinin değerlendirildiği toplantıya ev sahipliği yaptı.

Düzce Valiliği ve Üniversitemiz tarafından düzenlenen toplantıya; Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin ve Düzce’de çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren çok sayıda firmanın temsilcileri katıldı.

Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Furat Akdemir tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan toplantıda, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, yapımı süren Üniversitemiz Camii hakkında bilgiler paylaştı. Üniversitemiz Camii için çok anlamlı ve kıymetli bir günde bir araya geldiklerini belirten Rektörümüz, kadirşinaslığı ve hayırseverliği için katılımcılara teşekkür etti.

33 bin öğrencisi ve 14 Fakültesi olan Üniversitemizin, son iki yılda öğrenci sayısını yüzde 35, personel sayısını ise yüzde 15 arttırdığını ifade eden Rektörümüz, ilerleyen yıllarda Üniversitemizin 40 bin öğrenci sayısına ulaşacağını dile getirdi. Hızla büyüyen Üniversitemiz için cami ihtiyacının ortaya çıktığını söyleyen Rektörümüz, 3000 metrekare oturum alanına sahip, 3500 kişi kapasiteli, 1482 metrekare iki katlı namazgah alanını içeren, çok amaçlı salonu, kütüphanesi ve külliyesi ile  Üniversitemiz Camii’nin bu ihtiyacı gidereceğine işaret etti. Üniversitemizin doğu yakasındaki en yüksek tepesine Türk bayrağını diktiklerini, batı yakasının en yüksek rakımlı tepesine ise Camii yaptıklarını ifade eden Rektörümüz, böylelikle anlamlı ve önemli bir mesaj verdiklerini de sözlerine ekledi.

Şu an itibariyle Üniversitemiz Camii konusunda gelmek istedikleri noktanın biraz gerisinde oldukları tespitinde bulunan Rektörümüz, yapılacak desteklerle ve elbirliğiyle camii inşaatının tamamlanacağını dillendirdi. Çalışmalara liderlik eden Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Belediye Başkanı Dursun Ay’a ve hayırsever işadamlarına teşekkür eden Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, sözü Düzce İl Müftüsü Hüseyin Can’a bıraktı.

Üniversitelerin camii yapma konusunda yarıştıklarını ve bu durumun kendilerini oldukça mutlu ettiğini söyleyen Düzce İl Müftüsü Hüseyin Can, vekaletle kurban kesmede Düzce’nin ilk 15 il arasında olduğunu belirterek hayırsever Düzce halkı ve iş dünyasının destekleriyle Üniversitemiz Camii’nin en kısa sürede bitirileceğine inandığını dile getirdi.

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin yaptığı konuşmada, Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı ve Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’la uyumlu bir şekilde çok güzel işlere imza attıklarını ifade ederek Üniversitemiz Camii için kendilerine düşen desteği vermeye hazır olduklarının altını çizdi.

Programda konuşan Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, hayır için bir araya geldiklerini ifade ederek Üniversitemiz Camii için Diyanet Vakfı’nın, iş adamlarının, Düzce Müftülüğü’nün önemli destekleri olduğunu belirtti. El birliğiyle camii inşaatının tamamlanabileceğine dikkat çeken Dursun Ay, toplantıya katılan tüm iş adamlarına teşekkür etti.

Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz ise Düzce halkının cenazelere önem veren bir halk olduğunu dile getirerek daha geniş kapasiteli camii ihtiyaçlarının giderilmesi ve Üniversitemiz Camii’nin tamamlanması konusuna vurgu yaptı.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, iki yıldır görev yaptığı Düzce’de tüm kesimlerle güzel bir aile olduklarını ifade etti. Hayır işlerinin önemine dikkat çeken Dr. Zülkif Dağlı,  Üniversitemiz Camii’nin bir an önce bitirilmesi suretiyle ibadete açılması gerektiğini vurguladı. İş dünyası temsilcilerinin bu toplantıya katılımlarının çok önemli olduğunu belirten Dağlı, bu camiinin tamamlanarak Düzce’nin önemli bir gururu ve eseri olacağını sözlerine ekledi. Konunun tüm platformlarda duyurulması konusunda destek isteyen Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, duyarlılıkları için katılımcılara teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının sonrasında katılımcılar, Üniversitemiz Camii’nin son durumu, yapımı ve tamamlama süreçleriyle ilgili görüşlerini ifade etti. Toplantı, verilen yemek ikramının ardından sona erdi.