Tübitak 2236 Uluslararası Deneyimli Araştırmacı Dolaşım Programı Hk.

Ağu 14


TÜBİTAK’ın 2236 kapsamında açılan ilk çağrısı Avrupa Birliği Komisyonu Ajansı ile yapılan sözleşme ile başvuruya açılmıştır. Bu başvuru Türkiye’nin 7. Çerçeve Programı’nda desteklenen Marie Curie COFUND projesi olan ‘’CoCirculation Projesi’’nin devamı niteliğinde yazılmıştır.

CoCirculation programı ile tecrübeli araştırmacıların araştırma projelerini Türkiye’nin önde gelen akademi veya sanayi kurum ve kuruluşlarında yürütmeleri desteklenecek, ülkemiz tecrübeli araştırmacıları için cazibe merkezi haline getirilecek, yurda dönüş yapmak isteyen nitelikli araştırmacılara destek sağlanacak, Ar-Ge insan kaynağı gelişimine katkıda bulunulacak, uluslararası ve sektörler arası araştırmacı dolaşımları desteklenecektir.

Bilim İnsanı Destek Programları (BİDEB) tarafından 5 yıl süre ile yürütülecek olan proje kapsamında 4 ayrı çağrı şeklinde yayınlanacaktır. 1-2 ve 3.çağrılar 24 ay süre ile 4.çağrı 12 ay süre ile burs desteği verilecektir. Her çağrıda 25 olmak üzere toplam 100 Türk ya da yabancı araştırmacı yurt dışından Türkiye’deki akademi ya da sanayi kuruluşlarına araştırma yapmak üzere davet edileceklerdir.

Desteklenecek Burs Bütçesi (Net) : 4,500 Euro/Ay

Eğitim, araştırma, dolaşım giderleri için (Net) : 550 Euro/Ay

 

Başvuru Kriterleri :

  • Projeler Türkiye’deki bir üniversite ya da sanayi kurum/kuruluşlarında yürütülmek zorundadır.
  • Burs programına son başvuru tarihinden itibaren doktora derecesini almış olan ya da en az 4 yıl tam zamanlı araştırma deneyimine sahip araştırmacılar başvurabilir.
  • Türkiye’deki herhangi bir sanayi kurum/kuruluşunda çalışan ve yurtdışından dönüşünün üzerinden 36 ay geçmemiş sektör personeli de başvurabilmektedir.
  • Araştırmacılar herhangi bir ülkeden olabilir, yaş sınırı yoktur.

    Programın Özellikleri :

  • Konu sınırlaması bulunmamaktadır.
  • Araştırmacılar proje önerilerini yazarken, Türkiye’den diledikleri bir araştırma kuruluşunu (akademi ya da sanayi fark etmeksizin) seçmekte serbesttirler.
  • Araştırmacılar 6 aya kadar mevcut kuruluşlarından farklı bir kuruluşa görevlendirilebileceklerdir.
  • Engelli araştırmacıların ek ihtiyaçları için de ek destek imkanı sağlanabilecek.


Programa Son Başvuru Tarihi : 31.10.2018

Başvurular : https://e-bideb.tubitak.gov.tr/basvuruacikprogramlar.htm üzerinden 3 Ağustos 2018 itibari ile yapılabilmektedir.

Burs hakkında bilgiye  http://cocirc2.org.tr/ ulaşabilirsiniz.

Bilgi için Düzce TTO’yu ziyaret ediniz;

0380 542 15 00/ tto@duzceteknopark.com.tr