Üniversitemiz ile Düzce TSO Arasında Lisansüstü Eğitim Protokolü İmzalandı

Eyl 12

İlimizin ve bölgemizin kalkınması için her alanda önemli çalışmalar yürüten Üniversitemiz, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası (Düzce TSO) ile “Lisansüstü Eğitim Protokolü” imzalayarak işbirliklerine bir yenisini ekledi.

İmza töreni öncesinde, Düzce TSO Yönetim Kurulu ve Oda Meclisi Üyeleri, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç ile birlikte Üniversitemiz Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİT), Düzce Teknopark, Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Üniversitemiz Camii ve yeni Ana Giriş Kapılarını ziyaret ederek bilgi aldı.

Üniversitemizdeki ziyaretlerin ardından Rektörlük Çalıştay Salonu’ndaki protokol imza törenine geçildi. Programa; Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, İşkur Düzce İl Müdürü Ferhat Acar, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İlhan Genç ve Prof. Dr. İdris Şahin, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Uygur, Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar ile Düzce TSO Yönetim Kurulu Üyeleri ve Oda Meclisi Üyeleri katıldı.

Programda bir konuşma gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Üniversitemizin; 14 fakültesi 10 meslek yüksekokulu, 4 enstitüsü, 33 bin öğrencisi, yaklaşık 300 milyon TL bütçesiyle sürekli gelişme gösteren bir üniversite olduğunu ifade etti.

Birçok parametrede başarı basamaklarını hızla tırmanan Üniversitemizin, köklü üniversitelerin bulunduğu sıralamada ülkemizde en iyi ilk 50 üniversitesi arasında yer alma başarısı gösterdiğini söyleyen Rektörümüz, öğrenci memnuniyeti açısından da A+ üniversite olduğumuzu dile getirdi.

2012-2015 yılları arasında sadece 14 patent başvurusu bulunan Üniversitemizin, 2018 yılının ilk 9 ayında 65 patent başvurusuna ulaştığına dikkat çeken Rektörümüz, Düzce Teknopark ve Düzce Teknoloji Transfer Ofisi’nin faaliyetleriyle birlikte Düzce’de üniversite-sanayi iş birliğini hayalden gerçeğe dönüştürdüklerini vurguladı. Ülkemizde üniversitelere ortalama yerleşme oranının yüzde 75 olduğu bilgisini paylaşan Rektörümüz, 7 bin öğrenci kontenjanı ayrılan Üniversitemizin kontenjanlarının yüzde 92’sini dolduğunu ve tercih edilen üniversite olduğunu sözlerine ekledi.

TÜRKAK akreditasyonuna sahip DÜBİT’in 3 bine yakın çiftçinin toprağını analiz ettiğini belirten Rektörümüz, ihtisaslaşma programı kapsamında ise tıbbi bitki üretiminden kozmetik kremlere kadar 61 ürünün ruhsat başvurusunu gerçekleştirdiklerini dillendirdi.

Üniversitemizin yatırımlarından da bahseden Rektörümüz, iş birlikleri olmadan bu yatırımların tamamlanamayacağını ifade ederek kendilerine her zaman destek olan Düzce TSO’ya teşekkür etti.

Programda konuşan Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, Düzce TSO olarak kendilerini ağırlayan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a ve çalışmalarında kendilerine danışmanlık yapan öğretim üyelerimize teşekkür etti.

Daha çok proje üretmeleri gerektiği değerlendirmesinde bulunan Tuncay Şahin, Düzce olarak üretmek ve ihracat yapmak zorunda olduklarını önemle vurguladı. Daha önceleri üniversite denince sadece Hastanenin akıllara geldiğini söyleyen Şahin, yakın iş birliği ve etkili iletişim sayesinde Üniversitemizi daha yakından tanıma fırsatını yakaladıklarını dile getirdi. Üniversitemizin kendilerine destek olmayı sürdürmesini temenni eden Tuncay Şahin, tüm sorunları el birliğiyle aşacaklarını belirterek sözlerini sonlandırdı.

Programda, İstanbul ve Ankara’yı birbirine bağlayacak olan Yüksek Hızlı Tren konusu da gündeme geldi. Konuyla ilgili görüşlerini aktaran Üniversitemiz Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar, TCDD’nin fizibilite raporuna göre belirlediği hattın kendini 30 yılda amorti edeceğini, Düzce-Bolu’dan geçen hattın ise 9 yıl gibi kısa bir sürede amorti edeceğine dikkat çekerek bu hattın bölgenin turizm ve sanayisinin gelişmesinde büyük katkı sağlayacağına işaret etti.

Açılış konuşmalarının sonrasında, Üniversitemiz ile Düzce TSO arasında Lisansüstü Eğitim Protokolü imzalandı. Protokolü, Üniversitemiz adına Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce TSO adına ise Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin imzaladı. Protokol; Düzce TSO’ya kayıtlı üye işletmelerin sahip ve ortakları ile Düzce TSO’da çalışan personelleri kapsıyor. Üniversitemiz Enstitüleri tarafından verilecek lisansüstü eğitimin yürütülmesine ilişkin esasların belirtildiği protokol ile taraflar Üniversitemizde lisansüstü eğitim görme imkanı elde edecek.

Program, imzalanan protokol sonrasında konuk heyet için verilen yemeğin ardından sona erdi.