Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve MARKA Yetkililerinden Üniversitemize Ziyaret

Eki 04

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajanslarından Sorumlu Genel Müdür Barış Yeniçeri ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu ve beraberindeki heyet, Üniversitemiz Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni (DÜBİT) ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

DÜBİT Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, konuk heyete Merkezimizin birimlerini tanıtarak gerçekleştirilen faaliyetler ve projelerle ilgili bilgilendirmede bulundu. DÜBİT’in TÜRKAK akreditasyonuna sahip uluslararası test ve analiz merkezi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Uğraş, DÜBİT’in Tarım Bakanlığı’ndan onaylı “Tarımsal Amaçlı Toprak, Bitki ve Sulama Suyu Analiz Yeterliliği” belgesinin de bulunduğunu belirterek Düzce, bölge ve il dışından gelen birçok toprak analizi taleplerini gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

Merkezimizin, Üniversitemizin yanı sıra sanayi, özel kuruluşlar ve kamu kuruluşlarının araştırma, ürün geliştirme ve üretim aşamalarında ihtiyaç duydukları analiz ve ölçüm taleplerini başarıyla yerine getirdiğini dile getiren Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, katma değerli ürün üretimi için bölgeye destek olmaya devam edeceklerini belirtti.

DÜBİT Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Pınar Sevim Elibol, Merkezimizin yaptığı diğer çalışmalar hakkında konuk heyeti bilgilendirirken, yine DÜBİT Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Uğur Hasırcı ise Tasarım Prototipleme ve Test Merkezi’ndeki 3 boyutlu yazıcılar ve yürütülen faaliyetler konusunda bilgiler paylaştı.

Ziyaretin son bölümünde Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, YÖK ve Kalkınma Bakanlığı’nın başlattığı “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesinde” Üniversitemizin sağlık ve çevre alanlarında ihtisaslaşma çalışmalarından bahsetti. Konuk heyet, Üniversitemizin ihtisaslaşma faaliyetleri kapsamında ürettiği ürünleri inceledi.

Ziyaret, karşılıklı görüş alışverişi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.