Rektörümüz Avrupa Konseyi Tarafından Düzenlenen “Yükseköğretim Kurumlarının Yereldeki Rolü” Başlıklı Toplantıda Ülkemizi Temsil Etti

Eki 08

Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, İrlanda’nın Dublin kentinde düzenlenen “Yükseköğretim Kurumlarının Yereldeki Rolü” (Local Role of Higher Education Institutions) başlıklı toplantıya konuşmacı olarak katıldı.

Yükseköğretim kurumlarının, bulunduğu şehre ve bölgelere etkisi ve yereldeki rolünün ele alındığı toplantıda Ülkemizi ve Üniversitemizi, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar temsil etti. 30 farklı ülkeden birçok katılımcının yer aldığı toplantıya katılan Rektörümüz, ilk olarak Üniversitemizle ilgili genel bilgiler, eğitim-öğretim faaliyetleri ve bilimsel çalışmalar hakkında bilgiler aktardı. Daha sonra yükseköğretim kurumlarının yereldeki rolü konusuna değinen Rektörümüz, bu alanda Üniversitemizin bilgi ve tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.

Üniversitemizin, yer aldığı şehir Düzce ve bölgesine değer katacak yüzlerce projeyi hayata geçirdiğini belirten Rektörümüz, son dönemde ise YÖK ve Kalkınma Bakanlığı’nın başlattığı “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi’nde ülkemizdeki 5 yükseköğretim kurumu arasına seçilen Üniversitemizin, sağlık ve çevre alanlarında ihtisaslaşma çalışmaları yürüttüğünü sözlerine ekledi.

Üniversitemizin; sağlık konusunda “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp”,  çevre konusunda ise “Tarımsal Atıkların Endüstriye Geri Kazanımı” alanında çalışmalar gerçekleştirdiğini ifade eden Rektörümüz, bu kapsamda tıbbi bitki yetiştiriciliği, arıcılık, tıbbi mantar üretimi ve sağlık turizmi gibi birçok alanda bölge insanını teşvik ederek yereldeki kalkınmaya önemli katkılar sunduğunu vurguladı.