Duayenler Üniversitemizde Buluştu

Eki 16

Üniversitemiz tarafından iletişim kavramına yeni bir bakış açısı getirmek ve iletişimi tüm boyutlarıyla değerlendirmek amacıyla düzenlenen “#iletişimekimi” etkinliklerinin ikinci gününde, iletişim, sanat ve medya dünyasının duayenleri Üniversitemizde buluştu.

İletişime yeni bir soluk getiren “#iletişimekimi etkinliklerinin ikinci günü, açılış konuşmalarıyla başladı. Üniversitemiz Gölyaka Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Nurgül Soydaş, yaptığı açılış konuşmasında, iletişimi yeni perspektiflere ihtiyaç duyulan dinamik bir bağ şeklinde nitelendirerek organizasyona destek veren herkese teşekkür etti.

Programda konuşan Üniversitemiz Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİT) Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Uğur Hasırcı, Üniversitemizin koordine ettiği Milli Oyuncak süreciyle ilgili bilgiler paylaştı. 4 Mart 2019 tarihinde düzenlenecek Milli Oyuncak Ar-Ge Proje Pazarı’na ürün, fikir ve prototiplerle tüm katılımcıları beklediklerini söyleyen Doç. Dr. Hasırcı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı liderliğindeki sürecin sonunda Milli Oyuncağın oluşturulmasının planlandığını sözlerine ekledi.

Programda bir konuşma gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, önemli bir organizasyonda öğrencilerimizle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İletişimi en temel özelliğiyle, kendini başka birisinin yerine koymak şeklinde tanımlayan Rektörümüz, yıldan yıla iletişimin değişse de insanın insanı anlayabilmesinin en önemli yolunun, kendisini başkalarının yerine koymaktan geçtiğini vurguladı.

Açılış konuşmalarının sonrasında, DÜBİT Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş’ın moderatörlüğünde Milli Oyuncak Süreci, Oyuncak ve Çocuk Etkileşimi konularının konuşulduğu panele geçildi.

Oturumlarda; DÜBİT Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Uğur Hasırcı, “Oyun/ Oyuncak Serüveni” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.  Üniversitemiz Teknoloji Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Üyesi Hasan Hüseyin Ciritcioğlu, “Çocuk-Oyuncak Fiziksel Etkileşimi ve Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler” konusunda önemli bilgiler aktarırken, Üniversitemiz Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Açelya B. Gönüllü, “Oyuncağın Dönüşümü” konusuna değindi.  Yine Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’ndan Öğr. Gör. Dr. Zeynep Seda Çavuş “Oyun/ Oyuncağın Tarihsel Gelişimi ve Toplumsal Birliktelik Sağlanmasındaki Rolü” başlıklı sunumuyla programa katkı sağlarken, Bemi Oyuncak firması sahibi Ali Kamberoğlu ise “Ulusal ve Evrensel Bağlamda Oyun Oyuncak Uygulamaları” konulu konuşmasıyla katılımcıları bilgilendirdi.

Üniversitemiz Radyo, Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kazım Özkan Ertürk’ün moderatörlüğündeki bir başka oturumda ülkemizin iletişim alanındaki önemli isimlerinden Banu Noyan, Organizasyon ve İletişim hakkında tecrübelerini paylaştı. Banu Noyan, “Yaptığımız iş, pardonu olmayan bir alan. Onun için herhangi bir etkinlik, organizasyon veya program için çok iyi çalışarak hazırlanmak gerekir.” şeklinde konuştu.

Türk sinemasının ünlü ismi Nuri Alço ise, “Yeşilçam, Sinema ve İletişim” başlıklı söyleşisiyle öğrencilerimizle buluştu. Üniversitemize üçüncü kez geldiğini belirten Nuri Alço, 300’ün üzerinde sinema filminde rol aldığını ifade ederek geçmiş dönemdeki Yeşilçam’ın daha sevgi ve saygıya dayalı, sıcak bir ortamı olduğunu dillendirdi. Kötü karakterler canlandırmasına rağmen gençlere uyuşturucudan uzak durmalarını tavsiye eden usta oyucu, öğrencilerimizin sorularını yanıtlayarak söyleşisini sonlandırdı.

Günün öğlenden sonraki programında “#iletişimekimi” organizasyonuna destek olan sponsorlara Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç tarafından ödülleri takdim edildi. Daha sonra Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki’nin moderatörlüğünü üstlendiği programda, NTV Radyo’dan İrem Gökbudak  “Sosyal Medyada İletişim Anlayışı”, Show TV Magazin Servisi Haber Müdürü Ömür Sabuncuoğlu ise, “Magazin, İletişim ve Medya”, başlıklı sunumlarıyla iletişime farklı bir bakış açısı getirdi.

Âlem FM’den sevilen radyo programcısı Serdar Gökalp de “#iletişimekimi etkinliklerinde öğrencilerimizle bir araya geldi. İçten sohbetiyle radyo ve iletişim dünyası hakkında söyleşide bulunan Serdar Gökalp, esprili üslubuyla öğrencilerimize eğlenceli anlar yaşattı.

Programın son bölümünde ise ülkemizdeki iletişimin duayenlerinden Betûl Mardin, Üniversitemize konuk oldu. Rektörümüz, Betûl Mardin’i makamında ağırladı ve sonrasında Cumhuriyet Konferans Salonu’ndaki programa geçildi. Programda, kendi hayat hikayesinden örnekler veren Betûl Mardin, ailelerin çocuklarına destek vermeleri halinde çocukların tüm zorlukları aşacağını dile getirerek kız çocuklarının okutulması gerektiğine dikkat çekti.

Program sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Üniversitemiz adına Betûl Mardin’e değer ödülünü takdim etti. Programda Rektörümüz, Betûl Mardin, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İlhan Genç ve Prof. Dr. İdris Şahin ile davetli konuşmacılar tarafından günün anısına #iletişimekimi pastası kesildi.

Etkinlikler kapsamında Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, radyo programcısı Serdar Gökalp’in Üniversitemiz kampüsünde gerçekleştirdiği Alem FM’deki canlı yayına da konuk oldu. Üniversitemizin ihtisaslaşma faaliyetleri, sosyal farkındalık oluşturan projeleri ve öğrencilerle buluşma etkinliklerinden söz eden Rektörümüz, Üniversitemizle ilgili çeşitli bilgiler aktardı.

Programda, Üniversitemiz 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda farklı ilgi alanlarına yönelik kurulan atölyeler de katılımcılara yeni bakış açıları sundu.