Rektörümüz TRT Radyo 1’deki Bilal Eren'le Dijital Hayat Programına Konuk Oldu

Eki 26

Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, TRT Radyo 1'de canlı olarak yayınlanan "Bilal Eren'le Dijital Hayat" programına konuk oldu.

Türksat sponsorluğunda Üniversitemiz Rektörlük binasında gerçekleşen programda Bilal Eren, Üniversitemiz Merkez kampüsünün ve fiziksel mekanlarının kendisini etkilediğini dile getirerek sözü Rektörümüze bıraktı. 2006 yılında kurulan Üniversitemizin 3 Fakülteden 14 Fakülteye, 4 bin öğrenciden 33 bin öğrenciye, 30 milyon TL bütçeden 210 milyon TL bütçeye ulaştığını ifade eden Rektörümüz, kaynakları doğru bir şekilde kullanarak nitelikli ve hızlı bir büyüme gerçekleştirdiklerine vurgu yaptı.

Büyüme sürecinde devletin tahsis ettiği kaynakların yanında Kalkınma Bakanlığı, MARKA ve TÜBİTAK gibi kuruluşların desteklerini de yerinde kullandıklarını söyleyen Rektörümüz, 3. basamak sağlık hizmeti veren Hastanemizin de önemli sinerji oluşturduğuna işaret etti.

Kendisiyle aynı tarihte kurulan üniversiteler arasında birinci sırada bulunan Üniversitemizin, dünyadaki 40 bin üniversite arasında da ilk 2 bin içerisinde yer aldığını dillendiren Rektörümüz, sıralamalardaki yerlerini sürekli yükselttiklerini sözlerine ekledi. Üniversitemizin coğrafi konum avantajı bulunduğunu da belirten Rektörümüz, İstanbul ve Ankara’nın tam ortasında bulunan Üniversitemize, öğrencilerin yüzde 90’ının il dışından geldiği değerlendirmesinde bulundu.

Rektörümüz; projeleriyle bölgenin sorunlarına çözüm getiren Üniversitemizin,  YÖK ve Kalkınma Bakanlığı’nın başlattığı “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Proje” çağrısına başvurduğunu ve 5 pilot üniversite arasına seçilme başarısı gösterdiğine dikkat çekti. İhtisaslaşma alanları olarak sağlık ve çevreyi seçen Üniversitemizin, sağlık konusunda Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp alanında ihtisaslaşma faaliyetleri yürüttüğünü dile getiren Rektörümüz, tıbbi bitki yetiştiriciliği, arıcılık, tıbbi mantar yetiştiriciliği ve geleneksel tıp uygulamalarından oluşan kalkınma modeli hakkında bilgiler verdi. Bölgenin tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği açısından son derece elverişli olduğunun altını çizen Rektörümüz, 250 dekar alanda 7 tıbbi bitkinin hasat edildiği bilgisini paylaştı. Çiftçilerin ürettiği bitkilerin Ar-Ge’sini yaptıklarını ifade eden Rektörümüz, çiftçilerin bu bitkileri satabilecekleri firmalarla iş birliği anlaşmaları imzaladıklarını da sözlerine ekledi.

Geleneksel ve tamamlayıcı tıpta, kalite ve standardizasyonun oluşturulması gerektiğini vurgulayan Rektörümüz, daha sonra Üniversitemizin çevre konusundaki çalışmalarından bahsetti. Tarımsal atıkların endüstriye geri kazanımı alanında çalıştıklarını ifade eden Rektörümüz, fındık kabuğundan nano selülöz, kanser ilacı ham maddesi ve kompozit malzeme üretme aşamasında olduklarını belirterek bu ürünlerin ticarileşme potansiyellerinin yüksek olduğunu kaydetti.

Programın son bölümünde ise teknoloji konusuna değinen Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, TRT Radyo 1’i Üniversitemizde ağırladıkları için mutluluk duyduğunu ifade etti.