Öğrencilerimiz Tüketici Hakları Konusunda Bilgilendirildi

Eki 30

Üniversitemiz Rektörlüğünün düzenlediği programda, Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’nde ticaret uzmanı olarak görev yapan Fazıl Şal, öğrencilerimizi tüketici hakları konusunda bilgilendirdi.

Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa; Düzce Valiliği Ticaret İl Müdürü Çiğdem Acar, Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Tahir Güney, öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz katılım gösterdi.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Ticaret İl Müdürü Çiğdem Acar, 24 Ekim Çarşamba günü Erzincan’ın İliç ilçesinde şehit düşen Düzceli Furkan Kaplanbaba’yı anarak, ailesine ve sevdiklerine sabırlar diledi.

Ülkeler arasındaki sınırların kalkması ve marka ürünlerin çoğalması ile üretim, marka ve patent hukukunun tüm dünyada önem kazandığını belirten Acar, “Pazarlama, üretim ve tüketim alanlarındaki gelişmeler, pazarın zayıf tarafını oluşturan tüketicilerin korunmasını da büyük oranda artırmıştır.” diyerek, günümüzde reklamlarla ve söylemlerle tüketime yöneltilen kişileri uyardı. Programın gerçekleştirilmesi için destek veren Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı ve Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a teşekkür eden Çiğdem Acar, etkinliğin herkes için faydalı olması temennisiyle konuşmasını sonlandırdı.

Düzce Ticaret İl Müdürü Çiğdem Acar’ın açılış konuşmasından sonra konu hakkında kısa bir açıklama gerçekleştiren Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Tahir Güney, Üniversitemizin öğrenci odaklı bir üniversite olduğunu hatırlatarak, bu tür bilgilendirici programların sıklıkla devam edeceğini vurguladı.

Açılış konuşmalarının sonrasında sunumunu yapmak için kürsüye davet edilen Ticaret Uzmanı Fazıl Şal, günümüz toplumlarında tüketim kültürü oluşturulduğunu belirterek insanların, ihtiyaçları olmadığı halde sırf kendilerini iyi hissetmek için alışveriş yaptıklarını ve bunun son derece yanlış bir davranış olduğunu ifade etti.

E-ticaret, telefonla satış ve evlere gelerek yapılan pazarlama ve satışlarda çok dikkatli davranılması gerektiğini söyleyen davetli konuşmacı, Anayasamızın 2. ve 172. maddelerinin devlete tüketicileri koruma yükümlülüğünü getirdiğini; ancak asıl amaçlarının kişileri bilinçlendirerek, hukuka gerek kalmadan oluşabilecek haksızlıklara karşı önlem almak şeklinde açıkladı. Öğrencilerimizin tüketici hakları konusunda olası bir sorunla karşılaştığında, nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini örneklerle anlatan Şal, faydalı bilgiler paylaşarak bilinçli tüketici olmak için yol gösterici değerlendirmelerde bulundu.

Öğrencilerimizle bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyetini dile getiren Ticaret Uzmanı Fazıl Şal, kendisine bu fırsatı verenlere ve programda emeği geçenlere teşekkür etti. Program, Fazıl Şal’a yaptığı başarılı sunum ve çalışmaları için teşekkür plaketi takdimiyle son buldu.