Diyabetli Çocuklara Uzaktan Eğitim

Kas 12

Üniversitemiz Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi  Çocuk Diyabet Merkezi tarafından, web tabanlı  diyabet eğitim sitesi projesinin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Yaklaşık 25 diyabetli çocuk ve ailesinin katılımıyla Hastanemiz Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantıda web sitesinin içeriği ve kullanımı hakkında bilgi verildi.

Hastanemizde tedavisi devam eden 10-18 yaş arası diyabetli çocuk ve gençler, verilen kullanıcı adı ve şifre aracılığıyla gireceği  “diyabet.unibim.net” adlı web sitesinde, spor ve diyabet konusunda eğitim alacak.  Sitede, sunum setlerinin Dünya Çocuk Diyabet Birliği’nin (ISPAD) 2018 kılavuzu baz alınarak hazırlandığına vurgu yapan Üniversitemiz Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İlknur Arslanoğlu,  kurulan web sitesi ile sağlıklı spor yapmak, diyabet nedeniyle sporda oluşabilecek komplikasyonları önlemek ve sporun diyabet yönünden sağlığa katkısını bilimsel bilgiler ışığında eğitimle vermek şeklinde amaçları olduğunu belirtti.

Çocukların akıllı telefon ya da bilgisayarlarından gireceği web sitesinde; konuyla ilgili tüm literatür bilgilerinin, çocukların algılayacağı şekilde eğlenceli görsellerin içerdiği 5 sunum seti şeklinde verileceğini söyleyen Prof. Dr. Arslanoğlu; “Günümüzde web bazlı diyabet uzaktan eğitim örnekleri var ancak diyabet ve spor konusunda örnekleri yok. Bu genelde diyabet eğitiminin eksik kalan bir parçası. Kapsamlı bir diyabet ve spor eğitiminin eksikliğinin hissedildiğini düşünüyorum.  Hala bazı hekimler diyabetlilerin spor yapmaması gerektiğini savunurken, biz tam tersi bu konuda teşvik edici olmaya çalışıyoruz. Bu aynı zamanda Hastanemiz bünyesinde görev yapan hemşire arkadaşımız Seltap Gülcü’nün de yüksek lisans tezi. Biz bunu özellikle başlayacak olan Diyabet Haftası ile birlikte ele almak istedik.  Haftaya böyle güzel bir etkinlikle başlamış olduk. Bu web sitesinin tanıtımı ve eğitimi vesilesiyle çocuklarımız ve ailelerimizle bir araya gelerek merak ettikleri konularda soru sormalarına imkan sunuyor ve motive etmiş oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

2018 yılı Diyabet haftası’nı da bir dizi etkinlikle geçireceklerini ifade eden öğretim üyemiz; “Etkinliklerimize; 11 Kasım  Pazar günü il dışından çocuklarımız ve ailelerimizin katılımıyla Kent Park’ta diyabet kahvaltısı ile başlayacağız.  Kahvaltıdan sonra Kent parkta sosyal farkındalık kapsamında çevre temizliği yapacağız ve şehirde diyabet farkındalık yürüşü gerçekleştireceğiz. 13 Kasım Salı günü kontrole gelemeyen hastalarımıza danışmanlık hizmeti vermek amacıyla Karabük’te olacağız. 14 Kasım  Çarşamba günü ise Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’nin çağrısıyla benim konuşmacı olacağım diyabet konferansı düzenlenecek.  Bunun yanı sıra Diyabet Haftası’nın anlamına uygun olarak Milli Pediatri Kongresi’nde ‘Yüksek Şekerli Çocuğa Yaklaşım’ konusunda sunum yapacağım.” diyerek diyabet etkinlikleri hakkında bilgi verdi.