Mevlid Kandili Mesajı

Kas 19

Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimizin (S.A.V.) dünyayı teşriflerinin sene-i devriyesine kavuşmanın mutluluğunu yaşamaktayız.

O’nun önderliğinde karanlık geçmişinden sıyrılan insanlık, aydınlık bir geleceğe doğru yol almıştır. Kendisine vahiy edilen Kur-an’ı Kerim’i büyük bir dikkat ve özveriyle insanlara anlatmasıyla Müslümanlığın yayılarak bugüne kadar ulaşmasını sağlamıştır.  

Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) Müslümanlığı anlatmasının yanında yaşamı boyunca karşılaştığı olaylar karşısında aldığı kararlarla da kendisine olan güveni Müslüman ve gayri Müslümler arasında kazanmayı başarmış yüce bir şahsiyettir.  

Güvenilir olmak aynı zamanda sorumluluk gerektirir. Her müminin önce Rabbine karşı, ardından kendine karşı, sonra da diğer bütün insanlara karşı güvenilir olması gerekir. Hz. Peygamber, güvenmeyi ve güvenilir olmayı, müminlerin en önemli bir niteliği olarak vurgulamıştır.  

Tüm bilimsel ve teknolojik gelişmelere rağmen toplumsal yaşamda güvenin geliştirilememesi insanlığın en büyük kaybıdır. Bu manada güvenilir birey ve toplum inşa edilebilmesi adına, Mevlid Kandili ile başlayan Mevlid-i Nebi Haftası önem arz etmektedir. 

Peygamber Efendimizin (S.A.V.) yaşayışını, hadis-i şeriflerini, mesajlarını yeniden hatırlamak, yeniden düşünmek ve layıkıyla anlamak için bu mübarek gecenin ve Mevlid-i Nebi Haftası’nın tüm İslam alemi için hayırlara vesile olmasını diler; ülkemize, tüm İslam alemine ve insanlığa refah, huzur ve barış getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ederiz.

Düzce Üniversitesi Rektörlüğü