“İnsan İnsanın Dermanıdır”

Kas 22

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. İhsan Karaman, Üniversitemiz Genç Yeryüzü Doktorları Topluluğu tarafından düzenlenen “Hekimliğin Ufkunda Şifayı Paylaşmak” başlıklı konferansta öğrencilerimizle bir araya geldi.

Konferans öncesinde Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ı ziyaret eden Prof. Dr. M. İhsan Karaman, Rektörümüzle görüş alışverişinde bulundu.

Rektörlük programının ardından Üniversitemiz Cumhuriyet Konferans Salonu’ndaki “Hekimliğin Ufkunda Şifayı Paylaşmak” başlıklı konferansa geçildi. Programa; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İdris Şahin, Üniversitemiz Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Genç Yeryüzü Doktorları Topluluğu Danışmanı Prof. Dr. Şükrü Öksüz, davetli konuklar ve öğrencilerimiz katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Genç Yeryüzü Doktorları Topluluğu Başkanı Hacer Sena Tan, Topluluk olarak faydalı etkinlikler düzenlemeyi planladıklarını ifade etti. Üniversite yıllarındaki sosyal faaliyetlerin kendileri için fırsat olduğunu söyleyen Hacer Sena Tan, bu etkinliklerin öğrencileri hayata hazırladığını belirtti.

Açılış konuşmasının ardından konferansını vermek üzere kürsüye davet edilen İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. İhsan Karaman, Üniversitemizde bulunduğu için memnuniyetini dile getirdi. Kur’an-ı Kerim’deki Asr ve Fecr surelerinden örnekler veren Prof. Dr. M. İhsan Karaman, erdemli ve sorumlu davranmanın, hakkı ve sabrı tavsiye etmenin önemini vurguladı.

Kapitalist dünyada ‘İnsan insanın kurdudur’ anlayışının egemen olduğunu söyleyen Prof. Dr. Karaman, “Bizim inanç sistemimizde ve medeniyetimizde, insan insanın dermanıdır. Muhtaç olanlara şefkat elini uzatmada bu felsefe geçerlidir. Asıl maksadımız, Allah’ın rızasını kazanmaktır.” şeklinde konuştu.

Hayırlı işlere imza atmak için vaktin önemine değinen Karaman, niyet, dua ve hayatımıza aldığımız doğru insanların vakti bereketlendirdiğine dikkat çekti. Gönüllülük hareketi olan Yeryüzü Doktorları olarak birçok trajediye şahit olduklarını dillendiren Prof. Dr. M. İhsan Karaman, bu gönüllük faaliyetleriyle şükrü, hamd etmeyi, vatan, millet sevgisini daha fazla hissettiklerini sözlerine ekledi.

Konferansın sonunda, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İdris Şahin tarafından İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. İhsan Karaman’a hediyesi takdim edildi. “Hekimliğin Ufkunda Şifayı Paylaşmak” başlıklı konferans, Topluluk öğrencilerimize teşekkür belgelerinin takdimiyle sona erdi.