Üniversitemizde Konur Alp Gazi ve Düzce Tarihi Tüm Yönleriyle Tartışıldı

Kas 24

Düzce Valiliği, Türk Tarih Kurumu, Düzce Belediyesi ve Üniversitemiz iş birliğiyle düzenlenen “Uluslararası Konur Alp Gazi ve Düzce Tarihi Sempozyumu”nun ikinci ve son günü gerçekleştirilen oturumların ardından sona erdi.

Alanında uzman yurt içi ve yurt dışından birçok akademisyen ve araştırmacının katıldığı uluslararası nitelik taşıyan sempozyum, zengin içerikli oturumlara sahne oldu. Sempozyumda; Osmanlı devletinin kuruluşunda hizmeti geçen ilk Türk kumandanlarından olan ve Düzce’nin Konuralp bölgesine ismi verilen Konur Alp Gazi ile Düzce tarihi hakkında bilinmeyenler gün yüzüne çıkarıldı.

Sempozyumun ikinci gününde, “Severus Hanedanı Döneminde Prusias ad Hypium Kenti”, “Bir Antik Kent ve Kültürel Mirasın İzdüşümü: Konur Alp”, “Somut Kültürel Miras Kapsamında Konuralp Yerleşiminin Değerlendirilmesi”, “Düzce İli Yüzey Araştırma Sonuçları”, “Üskübü Arkeolojik Kazı Sonuçları” başlıklarındaki sunumların yanı sıra “Klasik Türk Edebiyatında Alp/Alperen Tipi ve Aşık Paşa’nın Garipname’sine Göre Tipin Özellikleri”, “Beş Şehir’deki Toplumsal Hafıza Kahramanlarından Gazi Konur Alp”, “Düzce Yöresindeki Orhan Gazi’nin İzleri: Orhan Gazi Cuma Camileri” “Antik Prusias’a Ad Olmaktan Nehir Taşımacılığına: Melen” ve “Osmanlı Dönemi Mezar Taşları: Düzce Örneği” gibi birçok başlıktaki sunumlar katılımcılarla paylaşıldı.

Sempozyumda, Doç. Dr. Deniz Yağlıoğlu ve Murat Çınar’ın, “Düzce Su altı Dünyası Fotoğraf Sergisi” de katılımcılar tarafından ilgi ve beğeniyle takip edildi.

İki gün süresince devam eden “Uluslararası Konur Alp Gazi ve Düzce Tarihi Sempozyumu” Düzce tarihinin önemli şahsiyeti Konur Alp Gazi’yi anma ve O’nun bilinmeyen yönlerine ışık tutmaya vesile oldu. Düzce tarihi ile ilgili gerek Üniversitemiz akademisyenleri, gerek yurt içi, gerekse yurt dışından gelen akademisyenler ve araştırmacılar bilgi ve deneyimlerini paylaşarak tarihi ve kültürel mirasın korunmasına ve nesilden nesile aktarılmasına katkı sağladı.