Öğrencilerimize Fotoğraf Teknikleri Anlatıldı

Kas 27

Üniversitemiz Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi tarafından düzenlenen “Fotoğraf Teknikleri” başlıklı seminerde, Düzce Fotoğraf Gönüllüleri Derneği Başkanı Özel Çelik öğrencilerimizle buluştu.

Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde gerçekleştirilen seminerde, fotoğraf çekimi tekniklerinden bahseden Özel Çelik, bilgi ve deneyimlerini öğrencilerimizle paylaştı. Fotoğraf makinelerinin; jpeg, Tıff ve raw olmak üzere 3 ayrı boyutta fotoğraf çektiğini söyleyen konuşmacı, fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gereken kurallara değindi.

Fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gereken noktalardan ilkinin İSO ayarı olduğunu belirten Özel Çelik, İSO’nun dijital çağda sensörün ışığa duyarlılığı olarak tanımlandığını ifade etti. İSO ne kadar düşük olursa fotoğrafın da nois etkisinden uzak duracağı bilgisini aktaran Çelik, fakat bazı durumlarda sinematik görüntü için nois etkisi verilebileceğini sözlerine ekledi.

Fotoğraf tekniklerinden diğerinin Diyafram ayarı olduğunu dile getiren davetli konuşmacı, “Diyafram, objeden yansıyan ışınların aynanın üzerine ne yoğunlukta düşeceğini belirleyen sisteme denir. Diyafram, ışığın yoğunluğunu ve net alan derinliğini kontrol eder. İki temel fonksiyonu vardır. Değeri ise makinelerimizde F ile gösterilir.” şeklinde konuştu.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken noktanın ise Estantane olduğunu söyleyen Özel Çelik, “Estantane, temel olarak deklanşöre bastığımızda, perde açılıp kapanarak sensöre ne kadar süre ışık düşeceğini belirler. Buna aynı zamanda pozlama süresi de denilmektedir. Temel olarak bunları bildiğimiz zaman istediğimiz tarzda fotoğraf çekmemize yardımcı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Örnekler üzerinden faydalı bilgiler paylaşan Düzce Fotoğraf Gönüllüleri Derneği Başkanı Özel Çelik’e Prof. Dr. Ferhat Özgür ve Dr. Öğr. Üyesi Seniha Ünay tarafından teşekkür belgesi ve çiçek takdim edildi.