Sosyal Bilimler MYO’da Girişimcilik Üzerine Seminer Verildi

Ara 19

Üniversitemiz Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu İşletme Yönetimi ile Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı öğrencilerine, Wage Group Danışmanlık A.Ş. kurucu ortaklarından ve Akredite KOBİ danışmanı Endüstri Mühendisi Seda Ataseven tarafından girişimcilik konulu seminer verildi.

Seminere; Yönetim ve Organizasyon Bölümü Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ömer Bosnalı, Öğr. Gör. Büşra Kesici ve öğrencilerimiz katıldı.

Seminere, kendini ve kurduğu şirketi tanıtarak başlayan Seda Ataseven, ilk olarak girişimcilik nedir? Girişimci nasıl olunur? Nelere dikkat etmelidir? Bir iş kurmak ve bu işte başarılı olmak için en önemli unsur nelerdir? gibi soruları cevaplandırdı. “Mükemmel fikir, mükemmel çözüm, mükemmel ürün için çok vakit kaybetmeyin. Basitçe aklınıza gelen fikri hayata geçirin. Mükemmel ürünü çıkarmak için geçen süre aleyhinize işleyecektir. Benim deneyimime göre işe başlayıp, karşınıza çıkan sorunlarla daha sonra iş sırasında uğraşmanın büyük faydası var” diyerek girişimci olmak isteyen gençlere tavsiyelerde bulundu.

İş kurmak için gerekli temel unsurlara değinen Ataseven, kurulan işlerin başarı oranlarından bahsetti. Pazar araştırmasının önemine dikkat çeken davetli konuşmacı, pazarlama planları arasında yer alan pazarlama yaklaşımlarının önemli olduğunu ifade ederek konuyla ilgili örnekler verdi.

Marka değerinin de bir ürünün satışında çok önemli olduğunu vurgulayan Ataseven, vizyon eksikliğinden dolayı hatalı konulan isimlerle, o işletmenin büyümesinin de zor olacağını sözlerine ekledi.

Bir iş kurulurken finansal planın da iyi yapılması gerektiğini belirten Seda Ataseven, gelir gider dengesinin ayarlanması, başlangıç ve işletme maliyet hesaplarının çok iyi yapılması gerektiğinin altını çizdi. İş kurmak için girişimcilere destek veren kurumlardan da bahseden konuşmacı, fon kaynağına ve türüne göre devlet desteklerinin neler olduğu ile ilgili kısaca bilgiler verdi.

KOSGEB ve TÜBİTAK’ın sunduğu destek programları ile KOBİ’lerin çalışma biçimlerini anlatan Seda Ataseven, son olarak Yeni Teşvik Sisteminden de kısaca bahsederek seminerine son verdi.

Seminer, Dr. Öğr. Üyesi Ömer Bosnalı tarafından Seda Ataseven’e teşekkür belgesi takdim edilmesi ve öğrencilerle fotoğraf çekilmesi ile son buldu.