Düzce’nin Geleneksel Lezzeti Kabağın Tanıtım Çalışmaları Hızla Devam Ediyor

Ara 26

Düzce Valiliği, Düzce Belediyesi, Üniversitemiz ve Kent Konseyi Kadın Meclisi iş birliği ile yürütülen Düzce kabağını tanıtma faaliyetleri kapsamında 28-29-30 Aralık 2018 tarihlerinde Anıtpark Meydanında düzenlenecek olan “Düzce Kabağı Lezzet Şenliği” etkinlikleri öncesinde bir tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Düzce Valiliği’nde gerçekleştirilen toplantıya; Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Ulviye Dikmen ve meclis üyesi kadınlar katıldı.

Toplantıda konuşan Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, kabak üretiminde Düzce’nin ekim alanı açısından Türkiye’de 6., verimlilik açısından ise 1. sırada olduğunu vurgulayarak kabağın sadece ülkemize değil dünyaya da tanıtabilmek amacıyla “Düzce Kabağı Lezzet Şenliği” etkinliklerini gerçekleştireceklerini belirtti.

Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, yaptığı konuşmasında bu projede çiftçilerin kazanacağına işaret etti. Kabağı tüm dünyaya duyurmak için bu organizasyonları düzenlediklerini belirten Dursun Ay, projeyi sunan Kent Konseyi olmak üzere destek veren herkese teşekkür etti.

Basın toplantısında konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ise, kabağın da Ar-Ge’sinin olabileceğini ifade ederek kabaktan cips yapan akademisyenlerimizin olduğunu söyledi. Tarım ürünlerinde markalaşmanın önemine vurgu yapan Rektörümüz, katkı sunan kişi ve kurumlara teşekkür etti.

Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Ulviye Dikmen ise başta Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı olmak üzere Düzceli ev kadınlarına bu fırsatı sunan kendilerine destek olanlara teşekkürlerini iletti.

Düzce kabağının tanıtma çalışmaları çerçevesinde Üniversitemizde de “Kabak Festivali” gerçekleştirildi. Üniversitemiz Yemekhanesinde düzenlenen etkinlikte, Düzce’nin geleneksel lezzeti kabaktan yapılan kabak kompostosu, kabak böreği ve kabak tatlısı öğrencilerimize ve personellerimize ikram edildi. Etkinlikte tadılan çeşitli tatlardaki kabak ürünleri, mensuplarımızın büyük beğenisini kazandı.

Yapılan çalışmalar ile Düzce kabağının, önce ulusal alanda daha sonra da uluslararası platformlarda Düzce adıyla birlikte anılması hedefleniyor.