Rektörümüz Habertürk TV’de Yayınlanan Bakış Programına Katıldı

Ara 28

Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, “Emekliliğiniz İçin Buluşuyoruz-Türkiye BES’leniyor” buluşmaları kapsamında Düzce Teknopark’ta çekimleri gerçekleştirilen ve Habertürk TV’de yayınlanan ‘Bakış’ programına konuk oldu.

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliği ile gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü Hürriyet Gazetesi Yazarı Noyan Doğan’ın yaptığı programa; Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Güngör, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin ve Düzce Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yirmibeşoğlu konuşmacı olarak katıldı.

Tasarruftan bireysel emekliliğe ve 2019 vizyonuna kadar tüm soruların cevap bulduğu programın ilk konuşmasını, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar gerçekleştirdi. 2006 yılında kurulan Üniversitemizin, 14 Fakülte ve 33 bin öğrenci potansiyeline ulaştığını ifade eden Rektörümüz, Düzce Üniversitesi’nin tüm paydaşlarıyla birlikte değer üreten bir üniversite olduğunu vurguladı. Üniversite-sanayi iş birliği kapsamında, 80 öğretim üyemizin inşaattan tekstile, gıdadan diğer alanlara kadar faaliyette olan sanayicilerle danışmanlık eşleşmesi uygulaması olduğunu belirten Rektörümüz, sanayiyle çok sayıda iş birliği ve AR-Ge projesi yürüttüklerini sözlerine ekledi.

YÖK ve Kalkınma Bakanlığı’nın başlattığı “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi’nde Üniversitemizin sağlık ve çevre alanlarında ihtisas üniversitesi seçildiğini belirten Rektörümüz, sağlık konusunda Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp, çevre konusunda ise Tarımsal Atıkların Endüstriye Geri Kazanımı alanında önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu kapsamda çeşitli tıbbi bitki yetiştiriciliği ve sağlık destek ürünleri üretimi gibi faaliyetleri hayata geçirdiklerini dile getiren Rektörümüz, bölgenin önemli tarım ürünleri olan fındık ve kabağı da katma değerli ürünlere dönüştürmek istediklerine dikkat çekti. Üniversitemiz akademisyenlerinin cipsten, mamaya kadar farklı kabak ürünleri ürettiğini ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce’nin tarım ürünlerini markalaştırmanın önemi üzerinde durdu.

Programın diğer konuğu Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, Düzce’de 23 bin KOBİ’nin bulunduğunu belirtti. Şehrin 1 milyar doların üzerinde ihracatı olduğunu söyleyen Tuncay Şahin, hem tarımı, hem sanayiyi hem de turizmi geliştirmek istediklerinin altını çizdi.

Programın bir diğer konuğu Düzce Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yirmibeşoğlu ise Düzce 1. OSB’nin 6 bin kişiye istihdam sağladığını ifade etti. Düzce OSB’nin karma OSB olduğunu dillendiren Selim Yirmibeşoğlu, 170 hektarlık alanda 18 sektörle faaliyet yürüttüklerini ve gelen teşvikle birlikte sanayiyi geliştirmeye çalıştıklarını vurguladı.

Programın son konuşmacısı olan Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Güngör, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) 92 milyar TL fon büyüklüğüne ulaştığını ifade ederek bu rakamın 4-5 Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne eş olduğuna işaret etti. Mevcut 12 milyon katılımcıya ek olarak 2 milyon kişiyle birlikte toplam katılımcı sayısının 14 milyona ulaşacağı bilgisini paylaşan Mahmut Güngör, sistemin tasarrufları şekillendirdiğini belirtti. Devletin sağladığı yüzde 25 katkının diğer ülkelerde bulunmadığını dile getiren Güngör, bu oranın ciddi bir katkı olduğunu ifade etti.

“Bakış” programına, https://www.youtube.com/watch?v=10ORceuAjnQ&feature=youtu.be internet adresinden ulaşılabiliyor.