Rektörümüz Basın Kuruluşlarının Temsilcileriyle Bir Araya Geldi

Oca 15

Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında, basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Rektörlük Çalıştay Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya; Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İlhan Genç ve Prof. Dr. İdris Şahin, Üniversitemiz Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, Genel Sekreterimiz Hasan Sadi Ateş, İletişim ve Tanıtım Koordinatörü Öğr. Gör. Duygu Özdemir Cömert ile basın mensupları katıldı.

“Yeniliklerle Dolu Verimli Bir Yıl Geçirdik”

Tüm basın mensuplarının Çalışan Gazeteciler Günü’nün kutlayarak sözlerine başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, 2018 yılının genel bir değerlendirmesini yaparak yeniliklerle dolu verimli bir yıl geçirdiklerini ifade etti.

2006 yılında 3 fakülte ile kurulan Üniversitemizin, bugün 14 fakülte ve 10 meslek yüksekokulunda nitelikli eğitimine devam ettiğine dikkat çeken Rektörümüz, öğrenci kontenjanlarında yüzde 90 doluluk oranına sahip olduklarını belirterek gelecek yılla birlikte 35 bin öğrenci sayısına ulaşacaklarını söyledi.

Üniversitemizde 31 ülkeden 500’den fazla yabancı uyruklu öğrencinin eğitim gördüğünü dile getiren Rektörümüz, Afrika açılımı ile 20 Ruandalı öğrencinin eğitimlerine devam ettiğine işaret ederek Ortadoğu ülkeleri açılımı ile de körfez ülkelerinden öğrencileri Üniversitemize kazandıracaklarını sözlerine ekledi.

Üniversitemiz Tarihinde Bir İlk 4 Marka Tescili Başvurusu

Üniversitemizde 523 akademik unvanlı akademisyenin yer aldığını dillendiren Rektörümüz, 2007’de 4 olan BAP desteğini, 2018’de 233’e çıkardıklarını ifade etti. Bütçenin de 250 milyon TL’ye yükseldiğini belirten Rektörümüz, Üniversitemiz tarihinde ilk kez 4 farklı marka tescilinde bulunduklarının altını çizdi.

“Hastane Hizmet Alanını İki Katına Çıkardık”

Üniversitemiz Hastanesi ile ilgili bilgiler de paylaşan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, 48 bin metrekarelik Dr. Talat Bahçebaşı binasının açılışı ile hastane hizmet alanını iki katına çıkardıklarını söyledi. Hastanemiz Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay yönetiminde yeni Acil Servis, Obezite Merkezi ve Özel Servis gibi birçok merkezi hayata geçirdiklerini kaydetti.

2018’de Birçok Yatırım Hayata Geçti

2018 yılında Üniversitemiz Hastanesi Dr. Talat Bahçebaşı binası, Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesi, ek yemekhane, batı giriş kapısı ve bağlantı yolları gibi yatırımların tamamlanarak hizmete açıldığını ifade eden Rektörümüz, devam eden yatırımlar hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Genel Bütçe Yüzde 55, Öğrenci Sayısı Yüzde 35, Hastane Performansı Yüzde 30 Arttı

Rektörümüz; son 3 yılda genel bütçeyi yüzde 55, öğrenci sayısını yüzde 35, hastane performansını yüzde 30, toplam kapalı alan miktarını yüzde 25 ve öğretim üyesi sayısını ise yüzde 23 oranında artırdıklarını vurguladı.

Açık Kapı, Rektör Öğrenci Buluşmaları, Temiz Kampüs, Açık Kampüs gibi yenilikçi uygulamaları sürdürdüklerini ileten Rektörümüz, başarılarımızdan da söz ederek Üniversitemizin; 220 üniversite arasında ilk 50’de,  Düzce’nin de en önemli 3 değeri içinde yer aldığını, akademik performans gibi birçok sıralamada da üst basamaklara tırmandığını belirtti.

İhtisaslaşmada Örnek Köy Hayata Geçecek

Son olarak ihtisaslaşma programı hakkında değerlendirmelerde bulunan Rektörümüz, hızlı ve iyi şekilde yol aldıklarını söyleyerek hasat edilen bitkilerin ürünlere dönüştürüldüğünü ve 2019 yılı içerisinde ihtisaslaşma çalışmalarının gözlemlenebileceği örnek köy modelini hayata geçireceklerini bilgisini paylaştı.

Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, programın sonunda basın mensuplarından gelen soruları yanıtlayarak katılım sağlayan herkese teşekkür etti.