Bir Vatansever Ruh İstiklal Marşı

Mar 12

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından, İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 98. yıl dönümü kapsamında “Bir Vatansever Ruh: İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy” başlıklı konferans gerçekleştirildi.

İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş, davetli konuşmacı TOBB Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Necmettin Turinay, öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz katıldı.

Programın açılışında konuşan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, İstiklal Marşımızın kabulü nedeniyle her yıl düzenli olarak gerçekleştirdikleri bir konferansla daha bir arada bulunduklarını ifade etti. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle andıklarını söyleyen Prof. Dr. Genç, davetli konuşmacı TOBB Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Necmettin Turinay’a katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Konferansını vermek üzere kürsüye davet edilen Dr. Öğr. Üyesi Necmettin Turinay, İstiklal Marşımızın yazıldığı sırada Anadolu’nun durumu, Milli Marşımızın diğer ülkelerin milli marşlarından farklı ve benzer yönleri, Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ve bilinmeyen yönleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

İstiklal Marşımızın yazımı sırasında İstiklal Savaşı’nın henüz kazanılmadığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Necmettin Turinay, o dönem Anadolu’nun birçok bölgesinin işgal altında olduğunu dile getirdi. İstiklal Marşımızın halka zafer aşkı vermek için yazıldığını söyleyen konuşmacı, Türk tarihinde İstiklal Marşımızdan başka bir milli marş olmadığını da sözlerine ekledi.

Diğer ülkelerin milli marşlarından da örnekler veren Dr. Öğr. Üyesi Necmettin Turinay, Mehmet Akif Ersoy’un duygu yüklü ve anlamlı İstiklal Marşı’nı millete armağan ederek hiçbir kitabında yayımlamadığını ifade etti. Program, teşekkür belgesi takdimiyle sona erdi.