Bir Dönüm Noktası Olarak Çanakkale

Mar 20

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi tarafından “Bir Dönüm Noktası Olarak Çanakkale” başlıklı panelde Doç. Dr. Mehmet Emin Uludağ ve Öğr. Gör. Dr. Sibel Küçükkülahlı, Bilgi ve birikimlerini katılımcılarla paylaştı.

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç’in moderatörlüğünü yaptığı programın ilk sunumunu gerçekleştiren Doç. Dr. Mehmet Emin Uludağ, “Asımın Nesli ve Çanakkale” isimli konuşmasında Çanakkale’den önce Asımın Nesli’ni bilmenin önemine vurgu yaptı. Gelibolu yarımadasını, savaşın izlerini yerinde görmek gerektiğini vurgulayan Uludağ, Mehmet Akif Ersoy’un “Şu boğaz harbi nedir? Var mı ki dünyada eşi?” sözleriyle bu savaşın benzersiz bir savaş olduğunu ifade etti. “Asımın nesli çalışan, üreten ve ahlaklı bir nesil, herkesin örnek gösterdiği ümit ışığı olan nesildir. Bedeniyle, canıyla bilinçli bir nesildir.” diyerek sözlerini devam ettiren Uludağ “Asım’ın nesli dünde vardı, bugünde var ve gelecekte de olacaktır.” şeklinde konuştu.

Öğr. Gör. Dr. Sibel Küçükkülahlı, “Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşındaki Rolü” başlıklı sunumunda; tüm savaşların temelinde maddiyatın olduğunu ve bunun çok eski tarihlere dayandığını söyledi. Çanakkale Savaşı’nın ise bir dönüm noktası olduğunu ve itilaf güçlerinin Çanakkale’yi kolay şekilde geçeceklerini düşünüldüğünü vurgulayan Küçükküllahlı, çok sağlam teçhizatlarla savaşa gelen İtilaf bloğunun, savaşın 14 ay sürmesi neticesinde, Çanakkale Savaşı’nın hiç kolay geçmeyeceğini anladıklarını söyleyerek, Osmanlı askerlerinin teslim olma yerine ölmeyi tercih ettiklerinin altını çizdi.

Kara savaşında birçok kahramanın da öne çıktığını o kahramanlar içerisinde Mustafa Kemal isminin de tanınmaya başladığını söyleyen Öğr. Gör. Dr. Sibel Küçükkülahlı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün savaşta aktif rol almak istemesiyle, bir komutan olarak askere verdiği moralle, bu savaşın en önemli isimlerinden biri olduğunu kanıtladığını katılımcılarla paylaştı.

Program, Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş’un yaptıkları başarılı çalışmaları ve sunumları için, Doç. Dr. Mehmet Emin Uludağ ve Öğr. Gör. Dr. Sibel Küçükkülahlı’ya teşekkür belgelerini taktim etmesi ve hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.