Üniversitemizde Su Tüketimine Dikkat Çekildi

Mar 28

Üniversitemiz Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen “22 Mart Dünya Su Günü” etkinliğinde, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Osman Demir, bilgi ve birikimlerini katılımcılarla paylaştı.

Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İdris Şahin, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz,  Düzce Devlet Su İşleri Bölge Müdürü Deniz Yıldız, Düzce İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Necdet Çiçek, öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz; suyun, ilk kez 1992 yılında Birleşmiş Milletler Konseyi’ne konu olduğunu ve 1 yıl aradan sonra, 1993 yılında ise, su tüketiminde farkındalık oluşturmak amacıyla “22 Mart Dünya Su Günü” ilan edildiğini ifade etti. 1993 yılından beri, suyun kullanımına dikkat çekmek amacıyla her yıl 22 Mart’ın değişik etkinliklerle kutlandığını söyleyen Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, suyun tüm canlıların yaşam kaynağı olduğu gibi birçok sektörün de vazgeçilmez olduğunu vurguladı. Etkinliğin herkes için faydalı olması temennisinde bulunan Öztemiz, katılımcılara ve etkinliğe emek verenlere teşekkür etti.

Konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Düzce Devlet Su İşleri Bölge Müdürü Deniz Yıldız; “22 Mart Dünya Su Günü” etkinliğinin her yıl kutlandığını, kendilerinin Müdürlük olarak her yıl farkındalık yaratmak için, değişik tür temalarda faaliyetler düzenleyerek, bu alanda afiş, resim vb. gibi dallarda yarışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi. Dünya üzerindeki herkesin tatlı su kaynaklarından faydalanmasını hedeflediklerini ifade eden Deniz Yıldız, Türkiye’nin kişi başına düşen su miktarı sıralamasın da, su fakiri ülke konumunda olduğunu belirterek herkesin bu konuda dikkatli olmasını tavsiye etti.

Düzce İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Necdet Çiçek ise yaptığı konuşmasında; suyun sosyal alanda ekolojik sistemin bir parçası olduğunu ve oksijenden sonra en önemli kaynağın su olduğunu ifade etti. Bakanlık olarak ellerinden geleni yaptıklarını söyleyen Necdet Çiçek, etkinliği düzenleyenlere teşekkür etti.

Konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İdris Şahin; evrendeki en önemli maddenin su olduğunu, vücudumuzu bir su ülkesi olarak görülmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca sağlıklı bir yaşam için her sabah uyanıldığında ilk işin bir bardak su içmek olduğunu söyledi. Plastiklerden kurtulmanın önemine de değinen Prof. Dr. Şahin, plastiklerden su içmek yerine çeşme suyunu tercih edilmesi gerektiğini ifade etti. Etkinliğin herkes için faydalı geçmesi temennisinde bulunan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İdris Şahin, programda emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür etti.

Açılış konuşmaları sonrasında Üniversitemiz Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Müzik Bölümü öğretim elemanları müzik dinletisi gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen açılış konuşmalarından sonra sunumunu yapmak için kürsüye davet edilen Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Osman Demir, suyun çok özel olarak oluştuğunu ve canlılar için hayati önem taşıdığını vurguladı. Dünya Üzerindeki tatlı su oranının çok düşük olduğunun altını çizen misafir konuşmacı, dünyada ki nüfus artışı ile su sıkıntısının olacağını ve ilerleyen zamanlarda kişi başına düşen su miktarının daha da azalacağını söyledi.

Su tasarrufunun önemine de değinen Prof. Dr. Demir; 2030 yılından itibaren ülkemizin su sıkıntısı çekebileceğine dikkat çekerek, suyu kullanımında herkesi dikkatli olması gerektiğini vurguladı.