Öğrencilerimiz Açık Mutfakta

Nis 26

Yenilikçi uygulamalarına her geçen gün bir yenisini ekleyen Üniversitemiz, bu kez de öğrencileri için “Açık Mutfak: Yemeğim Nasıl Pişiyor?” etkinliğini hayata geçirdi.

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından yürütülen proje ile Üniversitemiz, Yemekhanelerde yürütülen hizmetleri öğrencilerine açarak her alanda olduğu gibi beslenme hizmetlerinde de şeffaflığa verdiği önemi bir kez daha gösterdi. Etkinlik ile öğrencilerimiz, Konuralp Yerleşkesi’ndeki Sosyal Tesisler Yemekhanesi’nde pişirilen yemeklerin kalite standartları kapsamında nasıl hazırlandığını yerinde görme imkanı elde etti.  Etkinlikte; öğrencilerimize Beslenme Hizmetleri Biriminde görev yapan Gıda Mühendislerimiz eşliğinde yemekhane depoları, bulaşıkhane ve diğer alanlar gezdirilerek sunum esnasında sürpriz hediyeler de ikram edildi.

Her ayın son Cuma günü gerçekleştirilen etkinliğe katılmak isteyen öğrencilerimiz, sksbeslenme@duzce.edu.tr internet adresinden ya da 0380 542 11 16 numaralı telefondan katılım taleplerini iletebiliyor.