Üniversitemizde “Bayat Ekmekli Tarifler” Atölye Çalışması Gerçekleştirildi

May 08

Üniversitemiz, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi’ndeki Bayat Ekmekli Tarifler” atölye çalışması, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Ekmek İsrafını Önleme Komisyonu Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Emine Aydın, Bitki Koruma Bölümü 3. ve 4. sınıf kız öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Atölye çalışmasında öğrencilerimiz ekmek israfının önleme yöntemlerinden biri olan bayat ekmeklerin farklı lezzetlere dönüştürülüp yeniden değerlendirilebileceğini uygulamalı olarak deneyimleme fırsatı buldu. Bu çalışma sayesinde öğrencilerimiz hem günlük hayatlarında kullanabilecekleri pratik bilgiler öğrendiler, hem de birlikte hoş bir vakit geçirdiler.

Söz konusu uygulama kapsamında; Baharatlı Kıtır Ekmek, Bayat Ekmek Poğaçası, Bayat Ekmekli Peynirli Top, Bayat Ekmek Kurabiyesi ve Tarçınlı-Çikolatalı Bayat Ekmek Çubuğu olmak üzere beş faklı tarif Fakültemiz Gıda Teknolojisi Laboratuvarında öğrencilerimiz tarafından hazırlandı.

Günün sonunda atölye çalışmasına katılan öğrencilerimiz Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz ile birlikte, yapılan çalışmaları değerlendirerek, sohbet eşliğinde ürünlerin tadına bakıldı.

Ekmek israfını önleme ve bayat ekmekler ile nasıl lezzetler oluşturulabileceğine dikkat çekmek için yapılan etkinliğimiz katılımcıların beğenisini kazandı.

Program hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.