Açık Ders’te Tarım İlaçlarının Olumsuz Etkilerine Dikkat Çekildi

Tem 18

Üniversitemizin kişisel gelişim için eşsiz fırsat sunan Açık Ders uygulamasında “Tarım İlaçlarının İnsan ve Çevre Sağlığına Olumsuz Etkileri” konusu ele alındı.

Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi İstiklal Konferans Salonu’nda düzenlenen 7. Açık Ders uygulamasına; Üniversitemiz Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmet Yıldırım, ziraat mühendisleri, üreticiler, öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz katıldı.

Prof. Dr. İsmet Yıldırım’ın sunum yaptığı programda, dünya nüfusu artarken insanları beslemek için daha çok tarımsal ürün üretilmesi gerektiği ifade edilerek ürün artışının sağlanmasının önemi üzerinde duruldu.

Tarımdaki verimi olumsuz etkileyen unsurlara değinen Prof. Dr. İsmet Yıldırım; fungus, virüs, böcek, akarlar, nematod, tarla faresi ve yabancı otlar gibi faktörlerin yaptığı olumsuz etkileri örneklerle açıkladı. Dünyada hastalıkların yüzde 14, yabancı otların yüzde 12 ve böceklerin yüzde 10 oranında ürün kaybına yol açtığını dile getiren Prof. Dr. Yıldırım, dünyada tarım ilacı üretiminin 3 milyon ton olduğu bilgisini de paylaştı.

Ülkemizde 315 çeşit tarım ilacı kullanıldığını belirten Yıldırım, tarım ilaçlarının kullanım alanlarından bahsederek, havadaki toz parçaları ile birlikte bu ilaçların kilometrelerce uzağa taşınabildiğine dikkat çekti. Tarım ilaçlarının ekolojik çevrede bulunan canlılara etkisi ile sunumuna devam eden Prof. Dr. İsmet Yıldırım, özellikle arılara etkisi konusunun üzerinde önemle durdu. İlaç kalıntılarıyla kovana giren arıların kovandaki tüm arıların ölümüne yol açabileceği uyarısında bulunan Prof. Dr. Yıldırım, bal arısı kolonilerinin ölmesinin, yıkıcı sağlık ve ekonomik etkilere neden olacağını sözlerine ekledi. Arıların tozlaşma üzerinde büyük etkisi olduğunun altını çizen Yıldırım, ABD’de 14 milyon dolarlık üründe arıların tozlaşmaya etkisi olduğu bilgisini katılımcılara aktardı.

Son olarak tarım ilaçlarının insan sağlığına etkileri konusunda bilgiler veren Prof. Dr. İsmet Yıldırım, katılımcıların sorularını yanıtlayarak sunumunu sonlandırdı.

Program, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz tarafından Prof. Dr. İsmet Yıldırım’a teşekkür belgesi takdimiyle sona erdi.