3. Uluslararası Mühendislik Araştırmaları Sempozyumu Üniversitemiz Ev Sahipliğinde Başladı

Eyl 05

Üniversitemiz tarafından düzenlenen, tüm mühendislik alanındaki deneyimlerin ve gelişmelerin tartışılacağı “3. Uluslararası Mühendislik Araştırmaları Sempozyumu (INERS'19)” alanında uzman bilim insanlarının katılımıyla Üniversitemiz ev sahipliğinde başladı.

İki gün süresince mühendislik alanlarına dair bilimsel içerikli oturumların gerçekleştirileceği programın açılışına; Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Üniversitemiz Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar, Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli, dünyanın dört bir yanından ilgili çalışma alanlarında önde gelen uzmanlar, araştırmacılar, mühendisler, bilim adamları, sektör temsilcileri ve lisansüstü öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren 3. Uluslararası Mühendislik Araştırmaları Sempozyumu Düzenleme Kurulu Başkanı Üniversitemiz Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar, her iki yılda bir bu sempozyumu düzenlemek istediklerini belirterek sözlerine başladı.

Sempozyuma 15 farklı başlık altında 10 farklı ülkeden 200’ün üzerinde tam metin geldiğini söyleyen Prof. Dr. Ayhan Şamandar, bunlardan 160 tanesinin bildirilerde sunulmak üzere kabul edildiğini dile getirerek programdaki makalelerin etki değeri yüksek 12 farklı dergide yayımlanacağını sözlerine ekledi. GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli’yi ağırladıkları için de mutlu olduklarını belirten Şamandar, Kutay Kaleli’nin güneş enerjisi ile ilgili önemli bilgiler paylaşacağına dikkat çekti.

20 teknoloji fakültesi arasında bilimsel yayın bakımından üçüncü olan Üniversitemiz Teknoloji Fakültesi’nin birçok başarı elde ettiğine de işaret eden Prof. Dr. Şamandar, ülkemizin kalkınması açısından sempozyumu çok önemsediklerini vurgulayarak programı destekleyen ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Programda konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, sempozyumun geleneksel ve sürdürülebilir hale gelmiş olmasından büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. Fen ve mühendislik alanlarının çok önemli olduğunun altını çizen Rektörümüz, sempozyumu öncekilerden ayıran en önemli hususu, ilk konuşmacının yenilenebilir enerji kaynakları üzerine yapacağı konuşma şeklinde açıkladı.

Günümüzde iklim değişikliğinin her şeyden öte ve önemli olduğunu vurgulayan Rektörümüz, bu süreci en aza indirmek ve geciktirmek üzere radyasyonun etkilerinden ve iklim değişikliği ile oluşabilecek felaketlerden korunabilmek için yenilenebilir enerji kaynaklarına önem verilmesi gerektiği değerlendirmesinde bulundu.

Ülkemizde en büyük ticari açığın enerji alanından kaynaklandığını belirten Rektörümüz, kendi enerji kaynaklarımızı üretebilmenin, elektrik enerjisi kaynaklarına daha fazla özen göstermenin ve fosil kaynakların tüketilmesini en aza indirmenin önemi üzerinde durdu.

Ülke ve kurum olarak bilim ve teknoloji alanında kısa sürede güzel yol aldığımıza ve ivme yakaladığımıza işaret eden Rektörümüz, bilginin ticarileşmesi konusunda ise eksik kalan yaklaşımlarımızın olduğunu ifade ederek sempozyumda emeği geçenlere teşekkür etti.

Programda; Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar tarafından sempozyuma destek veren Realkom Tekstil A.Ş., Fibrobeton A.Ş., Düzce Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, Düzce MÜSİAD, ANLAS Sanayi ve Ticaret A.Ş., BEMİ Ahşap Oyuncak Fabrikası, DÜZPAŞ ve Turna Ahşap yetkililerine teşekkür belgeleri takdim edildi. Programda; ayrıca Sempozyum Düzenleme Kurulu üyelerine Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar tarafından teşekkür belgeleri takdim edildi.

Açılış konuşmalarının sonrasında Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli, “Dünya ve Türkiye’de Fotovoltaik Enerjinin Gelişimi” başlıklı sunumuyla sempozyuma katkı sağladı.

Programın öğleden sonraki bölümü, Üniversitemiz Atatürk Eğitim ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen birçok oturumla devam etti. Oturumlarda alanında uzman yerli ve yabancı konukların katılımıyla mühendislik alanlarındaki geçmiş deneyimleri, yeni gelişmeleri ve araştırma sonuçlarını içeren bildiriler paylaşılarak bilim, teknoloji ve mühendisliğe dair farklı bakış açıları geliştirildi.