“100. Yıldönümünde Çanakkale” Paneli Üniversitemizde Düzenlendi

Mar 19

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen “100. Yıl Dönümünde Çanakkale Zaferi” konulu panel Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Etkinliğe Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kemal Arı, Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Genç, Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Dekan Yardımcılarımız Doç. Dr. Nesip Aktan, Doç. Dr. Oğuz Köysal, Öğretim Üyelerimiz ve öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, Çanakkale ziyaretindeki yaşadığı izlenimleri dinleyicilerle paylaşarak başladığı konuşmasında, “Bize bu vatanı yurt olarak sağlayan başta Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.” dedi.

Rektör Yardımcımızın konuşmasından sonra panel, Çanakkale Savaşı görüntüleri ve Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyemiz Yrd. Doç. Dr. Sabit Dokuyan’ın yazmış olduğu “Mehmedime” adlı şiirin bir öğrencimiz tarafından okunmasıyla devam etti.

Panelin moderatörü ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Genç, vatan evlatlarının çok zorlu bir mücadeleden geçtiğini ve bu süreçte çok dramlar yaşandığını belirterek, “Biz de Üniversitemiz olarak bugün burada Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılını yeniden saygıyla anacağız.” dedi.

Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Çanakkale Savaşı’nın dış şartları hakkında bilgiler vererek Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşı öncesindeki ekonomik ve siyasi durumunu betimlediği konuşmasında, Osmanlı Devleti’nin Almanya ile ittifak kurmasının nedenlerini ve savaş ortamını dinleyicilerle paylaştı.

Panele, Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kemal Arı’nın konuşmalarıyla devam edildi. Etkileri, sonuçları ve savaşın seyri açısından 1. Dünya Savaşı’nın en etkili Çanakkale Savaşı olduğunu belirten Prof. Dr. Arı, Mustafa Kemal Atatürk’ün Arıburnu’nda komutayı devraldıktan sonra savaşın gidişatının değişerek Çanakkale Zaferi’ne imza atıldığını ifade etti. “Çanakkale kaybedilseydi Anadolu kaybedilecekti.” diyerek sözlerine son verdi.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Öner Abidin Balbay tarafından konuşmacılara teşekkür belgeleri takdim edildi ve panel fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.