Üniversitemiz ile Schmid-Pekintaş Güneş Enerji Sistemleri San. Ve Tic. A.Ş. arasında “Eğitim ve Araştırmada İşbirliği Protokolü” İmzalandı

Nis 08

Üniversitemiz ile Schmid-Pekintaş Güneş Enerji Sistemleri San. Ve Tic. A.Ş. arasında “Eğitim ve Araştırmada İşbirliği Protokolü” Rektörlük makamında imzalandı.

İmza törenine Pekintaş Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Olcay, Aluform-Pekintaş Genel Müdürü Özhan Olcay, Schmid-Pekintaş Fabrika Müdürü Erol Topuz, Schmid-Pekintaş Kalite Müdürü Derya Kaya, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İsmail Ercan, Prof. Dr. Öner Abidin Balbay ve Genel Sekreterimiz Hasan Sadi Ateş katıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu’nun konuklarımıza Üniversitemizin tanıtımı, Üniversite-Sanayi işbirliği çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz projelerin sunumunun ardından Pekintaş Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Olcay Düzce’de Tarımsal Sulama Projesinin Pekintaş tarafından yapılması öyküsünü ve Düzce’de Pekintaş’ın kırk yılda gerçekleştirdiği yatırımları anlattı. Aluform- Pekintaş Genel Müdürü Özhan Olcay ise ülkemizin konut ve sanayide ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisini sürdürülebilir, doğal, çevreyle uyumlu ve ucuz olarak güneş panellerinden sağlayabileceğimizi, bunun ek olarak bizi enerjide dışa bağımlı olmaktan kurtarabileceğini ifade etti. Konuşmaların ardından Pekintaş Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Olcay, Aluform-Pekintaş Genel Müdürü Özhan Olcay ve Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu’nun katılımıyla Üniversitemiz ve Schmid-Pekintaş arasında “Eğitim ve Araştırmada İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Eğitim ve Araştırmada İşbirliği Protokolü üniversite ve sanayi işbirliği çerçevesinde ortak AR-GE projelerinin gerçekleştirilerek sektörde ortaya çıkan kalifiye işgücü ihtiyacını en aza indirgenmesi hedeflenmektedir. Sektörde karşılaşılan sorunlara bilimsel çözüm yolları bulunarak lisans ve lisans üstü düzeyde eğitim ve araştırma konusu üzerine ortak çalışmaların gerçekleştirilmesi imzalanan protokolün amaçları arasında yer almaktadır.