Avrupa Türk Birliği ve Mamuşa Heyetinden Üniversitemize Ziyaret

Nis 13

Nüfusunun yüzde 98’i Türk olan ve Avrupa’da kalan son Türk kasabası Mamuşa ‘dan Mamuşa Heyeti Başkanı Mülazım Mazrek ve Avrupa Türk Birliği Başkan Yardımcısı Nazmi Kaya Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda Üniversitemiz Yönetimi ile bir araya geldi.

Etkinliğe Mamuşa Heyet Başkanı Mülazım Mazrek, Avrupa Türk Birliği Başkanı Nazmi Kaya, Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Recep Özmerdivenli, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Genç, Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Onur Özlü, Öğrenci İşleri Daire Başkanı Tahir Güney ve Dış İlişkiler Koordinatörü Uzman Mehmet Mert Kaleci katıldı.

Mamuşa’da yaşayan halkın Tokat ve Konya’dan Kosova’ya göç eden Türk boyları olduğunu belirten Mamuşa Heyet Başkanı Mülazım Mazrek “Mamuşa’da Türkçe eğitim veriliyor ve okullar Türkiye tarafından yapılıyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan tarafından açılan okulların eğitim malzemelerini karşılanmasına belediyeler de destek veriyor.” dedi.

Heyette bulunan eğitimcilerin yüzde 98 oranında Türkçe diline hakim olduklarının altını çizen Mazrek, “ Mamuşa’da düzenlenecek olan domates festivalinde Üniversite Heyetinizi görmekten mutluluk duyarız. Osmanlı kültürünün Balkanlarda ki en güzel örneklerini Kosova’da bulabilirsiniz.” dedi.

Dünyada barış ortamının sağlanarak toplumların birlik beraberlik içerisinde yaşamaları gerektiğine dikkat çeken Fen Edebiyat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. İlhan Genç, “Osmanlı döneminde Balkanlar’da yaşayan milletler dil, din ve ırk ayrımına uğramadan barış içerisinde 6 asır yaşadılar. Osmanlı’nın Balkanlar’dan ayrılmasından sonra da bu barış ortamı devam etti.” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Üniversitemizin kuruluşundan günümüze kadar ki geçen süreçte başarılarımızdan örnekler vererek kaliteye önem verildiğini belirtti. Şerifoğlu, Avrupa girişimcilik ödülünü alan bir üniversite olarak sanayi-üniversite işbirliğinin öneminden bahsederek, “Öncelikli hedefimiz bölgemizin kalkınması için bilimi kullanarak bölgemizi geliştirmektir.” dedi.

Anadolu İlk ve Ortaöğretim Okulu Müdürü Mülazım Mazrek ve öğrencileri tarihi ve kültürel amaçlı Üniversitemize düzenledikleri gezi de Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Genç ve Öğrenci İşleri Daire Başkanı Tahir Güney, yabancı uyruklu öğrenci yönetmeliği, öğrenci alımları ve kontejanlar hakkında öğrencileri bilgilendirdi.