Fen Edebiyat Fakültesi Dekanımızdan Edebiyatımıza Büyük Katkı

Nis 14

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Genç, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) adına hazırladıkları Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’ndan da Takdirname Belgesi alan “Dede Korkut Kitabı Han’ım Hey” adlı eserin oluşum sürecini bizlerle paylaştı.

Dede Korkut Kitabı Han’ım Hey adlı eserin hazırlanmasında Üniversitemiz Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Genç’in yanı sıra Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atabey Kılıç, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakkı Aksoyak, TOBB Başkanlık Özel Müşaviri Hasan Erbay, TOBB Hukuk Müşaviri Yasin Ekmen, TOBB AB Proje Geliştirme ve İzleme Müdürü Werner Gruber ve Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğr. Gör. Habibe Şimşek koordinatörlüğünde minyatür sanatçıları yer aldı.

Türk Edebiyatı’nın en seçkin örneklerinden biri olan Dede Korkut Hikayeleri’nin 7’den 70’e tüm insanlara verecek mesajı olduğunu belirten Prof. Dr. İlhan Genç, Dede Korkut Kitabı Han’ım Hey eserinde Dede Korkut karakterinin özellikleri arasında manevi güce sahip olması, bilgeliği, destan söylemesi, sorun çözmesi, dua etmesi gibi özelliklerin yer aldığını ifade ederek bu özelliklerin çocukların yanı sıra büyüklerin de hayat felsefelerine katkısı olacağının altını çizdi. Prof. Dr. Genç, “Kitap aynı zamanda, anne, baba, evlat sevgisi, aile ortamının huzurlu olması gibi binlerce yılın içinden gelen kıssadan hisse dediğimiz hikâyelere de yer vermektedir.” dedi.

Prof. Dr. İlhan Genç, Dresden Kütüphanesi ve Vatikan’da bulunan yazma örneklerinin yeniden düzenlenerek kullanılmasıyla kitabın orijinalliğinin korunmasına özen gösterildiğinin altını çizerek, “Altı minyatür sanatçımız Dede Korkut Kitabı Han’ım Hey kitabında mevcut bulunan tüm hikâyeleri resimleyerek, okuyucuların zihinlerde kare kare canlandırabilmeyi amaç edindi.” dedi.

Kitabın basım tekniği hakkında bilgi veren Prof. Dr. İlhan Genç, “Bu çalışmada ilk defa tıpkı basım tekniğini uyguladık, yani eseri olduğu gibi, içindeki yıpranmalar ve lekeler dahil olmak üzere olduğu gibi aldık.” dedi.

Modern ve dijital ortamlarda oluşturulan kitabın önemli bir kültür faaliyeti olduğunu belirten Prof. Dr. Genç, “Kitap okuyucuya ulaşmaya başladı ancak satın alma şeklinde değil. Eserleri TOBB herhangi bir ücret almadan dağıtıyor. Okuyucularımız esere ulaşmak için baskan@tobb.org.tr adresine e-posta atarak eseri talep ettiklerini belirtmeleri gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Milletlerin geçmişleriyle ve kökleriyle beraber var olduklarını vurgulayan Prof. Dr. Genç, “Dede Korkut Kitabı Han’ım Hey kitabı Türk Kültürü’ne ve Türkçeye hizmettir. Binlerce yılın süzmesi olan bu hatıraları, söylemleri ve deyişleri tekrar bugünün okuruna sunmuş olmamız bize manevi bir haz veriyor. Ancak yine de en önemli isteğim bu çalışmanın geniş kitlelerce okunmasıdır.” dedi.

Esas gayelerinin geçmiş mirasımızla, değişen ve değişmeyen değerlerimizle bugünü sentez yapabilmek olduğunu ifade eden Prof. Dr. İlhan Genç, “Dilerim bu tip çalışmalar daha fazla olsun. Çocuklarımız ve gençlerimiz, bin yıl önce, iki bin yıl önce ki Kutadgu Bilig’leri, Dede Korkutları, Yunusları, Mevlanaları okusunlar. Bugünle beraber terkip edebilsinler. Biz ekip olarak özenli bir çalışma ortaya koyduk, dilerim okurlarımız da bu çalışmayı beğenirler.” diyerek sözlerine son verdi.